promo

Novinky

19/06

Plné kontejnery ukazují, že lidé čím dál více třídí

Přestože se stále zvyšuje počet kontejnerů na tříděný odpad a četnost jejich vývozů, stává se, že jsou nádoby někdy přeplněné. SAKO Brno stav průběžně monitoruje a na situaci reaguje.

 Společnost SAKO Brno musí čas od času řešit stížnosti na přeplněné popelnice. Hlavně u tříděného odpadu. A to i přesto, že některá stanoviště tříděného odpadu sváží až sedmkrát týdně a směsný komunální odpad až třikrát týdně. „Důvodem, proč mohou být někdy kontejnery přeplněné, je fakt, že stále více Brňanů třídí odpad, za což jsme velmi rádi. Například loni se v Brně vytřídilo o 279 tun plastu více než předcházející rok. Proto jsme také v roce 2017 ve městě doplnili 681 žlutých kontejnerů na plast, 633 kontejnerů na papír a 56 kontejnerů na odkládání skla. Na vybraných místech jsme na tento trend reagovali i navýšením počtu vývozů,“ uvedl ředitel společnosti SAKO Brno Karel Jelínek a zároveň požádal všechny Brňany, kteří třídí, aby papírové krabice a PET lahve sešlapávali. Nesešlápnuté totiž zabírají zbytečně mnoho místa.

Kromě toho však existují i další důvody. Někteří podnikatelé a živnostníci používají k odkládání odpadu popelnice určené výhradně občanům města Brna. Zákon jim přitom ukládá, aby si zajistili svoz a zpracování odpadu buďto individuální smlouvou s dodavatelem služeb, anebo mají možnost zapojit se na základě smlouvy do obecního systému. „Služby pro firmy poskytuje také společnost SAKO a všichni zájemci se o nich mohou informovat na našich webových stránkách nebo nám zavolat. Naši obchodní zástupci se pak už o vše postarají,“ uvedl Karel Jelínek. Dodal, že obchodní zástupci podnikatele také aktivně oslovují a nabízí jim vhodné řešení.

Bezproblémový svoz odpadu v poslední době komplikuje i dopravní situace v Brně, přestože posádky vyjíždějí v časných ranních hodinách, aby se vyhnuly kritické dopravní špičce. „Často se setkáváme s auty zaparkovanými v křižovatkách, v jednosměrných ulicích nebo dokonce přímo před stanovišti s kontejnery ve svozových dnech. Pak je samozřejmě velmi složité vyvézt kontejnery tak, aby zaměstnanci auta nepoškodili,“ podotkl Karel Jelínek.

Zástupci SAKO Brno proto po dohodě s nejužším vedením města a odborem životního prostředí vytipovali nejproblematičtější lokality a oslovili starosty jednotlivých městských částí, aby dosáhli společného cíle – čistého Brna. „Hledáme řešení, abychom zajistili optimální četnosti výsypů, objemy a počty nádob na stanovištích a dostatečný přístup k popelnicím a kontejnerům,“ dodal Karel Jelínek.

Kromě toho SAKO Brno přichází s novinkou – možnost úklidu stanovišť s kontejnery a popelnicemi mimo svozové dny. „Společně s odborem životního prostředí také pracujeme na vytvoření nových kontejnerových stání a zlepšování kvality stanovišť s popelnicemi na komunální odpad,“ popsal plány Karel Jelínek.

Pokud i přesto Brňané narazí na přeplněný kontejner na tříděný odpad, mohou to nahlásit například pomocí mobilní aplikace „Třídění odpadu v Brně“, případně telefonicky na lince 548 138 315. „Pokud člověk takto přeplněnou popelnici nahlásí, tak na místo vyšleme náš vůz do dalšího dne,“ slíbil na závěr Karel Jelínek.

SAKO Brno, a.s.

18/06

Dočasně nepřijímáme železniční pražce k energetickému využití

Vážení zákazníci,

z provozních důvodů dočasně pozastavujeme příjem dřevěných železničních pražců k energetickému využití (katalogové číslo odpadu: 17 02 04*).

Důvodem je  současný provozní stav, který neumožňuje technologicky zvládnout zpracování a předpřípravu tohoto odpadu k energetickému využití.

Děkujeme za pochopení
SAKO Brno

13/06

Prodej dotovaných kompostérů v roce 2018

Statutární město Brno ve spolupráci se společností SAKO zahájí v září 2018 prodej dotovaných kompostérů o objemu 400 litrů a kompostérů o objemu 900 – 1000 litrů. Prodejní cena bude činit asi 30 % nákupní ceny. Další informace k prodeji budou zveřejněny na našich stránkách v průběhu srpna 2018.

Z prodeje kompostérů realizovaného v roce 2016 a 2017 zbylo na skladu 15 ks kompostérů typu K950 zelené barvy, které se individuálně doprodávají za cenu 1.240 Kč (50 % nákupní ceny). Informace k doprodeji vám poskytne Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna (Kounicova 67, Brno), Ing. Josef Černý, tel. 542174552, e-mail: cerny.josef@brno.cz

Vaše SAKO

31/05

Dodatečné vyzvednutí a další rozdávání kompostérů

Vážení občané,  

pokud jste si rezervovali kompostér a doposud jste si ho nevyzvedli, dejte nám prosím vědět, jestli Váš zájem o něj trvá. Kompostér si můžete po předchozí domluvě dodatečně vyzvednout do středy 6. 6. 2018. Po tomto datu budou všechny rezervace zrušeny a kompostéry uvolníme pro další zájemce.
Rezervace takto uvolněných kompostérů bude spuštěna ve středu 13. 6. 2018 – prostřednictví formuláře na www.resako.cz (opět bude potřeba odpovědět na otázky o kompostování, vyplnit kontaktní údaje a žádost odeslat.)  

Kontakt – tel.: 548 138 212, 725 339 536, email: prochazkova@sako.cz

SAKO Brno, a.s.

30/05

Uzavření sběrného střediska odpadu Ukrajinská - 9.6.2018

V sobotu 9.6.2018 bude sběrné středisko odpadu Ukrajinská uzavřeno z důvodu konání akce hasičů - SDH Bohunice
Odpad lze uložit na našich dalších sběrných střediscích odpadu. Nejbĺíže je sběrné středisko Oblá, Vltavská a Točná. Seznam sběrných středisek vč. kontaktních údajů najdete zde.

Děkujeme za pochopení.

Odbor životního prostředí Magistrát města Brna
SAKO Brno, a.s.

07/05

Ukliďme svět, ukliďme Česko - v Brně jsme uklidili téměř 50 tun odpadu

Více než 76 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10 % dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Samotná akce Ukliďme svět, ukliďme Česko však zdaleka neskončila tímto datem. Během zbytku jara je naplánováno dalších zhruba 650 úklidů a další se postupně registrují. Podzimní termín úklidové akce letos proběhne v sobotu 15. září v rámci celosvětového úklidu, který je naplánován ve 128 zemích po celé planetě a bude se nepochybně jednat o největší dobrovolnickou akci v historii.
V Brně proběhlo 122 úklidových akcí, při kterých cca 5000 dobrovolníků sesbíralo 47,9 tun odpadů (z toho 21,42 t komunálního a 26,48 t objemného odpadu). Společnost SAKO Brno, a.s. poskytla 4041 kusů pracovních rukavic, 5480 pevných pytlů na odpad a zajistila svoz a likvidaci sesbíraných odpadů.

Vaše SAKO

03/05

Výběrové řízení - podnikový právník

Ředitel společnosti SAKO Brno, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pracovní pozici podnikový právník.

Náplň práce:

- kompletní právní podpora při přípravě a uzavírání smluv, tvorba smluv z oblasti obchodního práva
- zastupování společnosti při správních řízeních
- poskytování právního poradenství, provádění výkladu právních předpisů
- spolupráce na tvorbě interních dokumentů společnosti
- další právní agenda dle potřeb společnosti

Základní požadavky:

- VŠ vzdělání právního zaměření
- velmi dobrá znalost obchodního práva
- pokročilá znalost práce na PC
- samostatnost, spolehlivost, pečlivost

Více informací v sekci Volná pracovní místa.

03/05

Výběrové řízení - referent controllingu, referent financování

Ekonomický náměstek společnosti SAKO Brno, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na tyto pracovní pozice:

 • referent financování
 • referent controllingu

Základní předpoklady pro obě výše uvedené pozice:

 • VŠ nebo SŠ vzdělání s ekonomickým zaměřením
 • pokročilá znalost MS Office (Word, Excel)
 • časová flexibilita
 • řidičský průkaz skupiny B a znalost cizího jazyka výhodou

Více informací v sekci Volná pracovní místa.

27/04

Bližší informace k vyzvednutí kompostéru

Vážení zájemci o kompostér,

pokud jste si prostřednictvím elektronického systému na www.resako.cz rezervovali kompostér, přikládáme vám pár informací k jejich vydávání.

 • Zkontrolujte, zda vám přišla emailová zpráva potvrzující rezervaci kompostéru a den vyzvednutí. Pro urychlení postupu si poznačte ID číslo smlouvy. V případě, že potvrzovací email nepřišel, vaše rezervace neproběhla v pořádku.
 • V den, který jste si vybrali, přijedete do společnosti SAKO - spalovna (Jedovnická 2, Brno). Vyzvednutí v jiný den není možné – každý den bude na skladě nachystán jen příslušný počet kompostérů k vydání.
 • Ve všední dny budou kompostéry vydávány v době od 14 do 19 hodin, v soboty od 9 do 14 hodin.
 • Parkování bude možné před budovou nebo v areálu společnosti.
 • Na místě ověříme vaši totožnost podle občanského průkazu. Vytiskneme dvě vyhotovení smlouvy, které vzájemně podepíšeme – jednu si ponecháme a jednu dostanete vy. V případě, že se nemůžete dostavit osobně, kompostér vydáme vašemu zástupci výhradně na základě ověřené plné moci (formulář ke stažení najdete níže).
 • Se všemi zájemci bude uzavřena bezplatná smlouva o výpůjčce na 5 let, poté kompostér přejde automaticky do jejich vlastnictví.
 • Pokud na místě zjistíme duplicitní rezervaci kompostéru na jednu osobu, bude každá další rezervace anulována (každá fyzická osoba může dostat pouze jeden kompostér).
 • Na základě podepsané smlouvy vám bude vydán kompostér. Velikost kompostéru již nelze zaměňovat.
 • Upozorňujeme, že kompostér musí být užíván na území města Brna (v místě, které je ve smlouvě uvedeno.) Plnění této podmínky bude po dobu prvních 5 let kontrolováno.

Vzhledem k objemu a váze jednotlivých kompostérů doporučujeme přijet autem. Rozměry a váha v nesloženém stavu:

 • Kompostér  THERMOKING 900 l – rozměry: 100 x 100 x 30 cm, váha: 20 kg (kompostér je v nesloženém stavu a zapáskovaný)
 • Kompostér  THERMOKING 400 l – rozměry: 84 x 74 x 30 cm, váha: 13 kg (kompostér je v nesloženém stavu a zapáskovaný)
 • Pěstební kompostér ASHPA – 1 krabice má rozměry: 65 x 60 x 35 cm, 1 krabice má váhu: 30 kg (pěstební kompostéry jsou vydávány v sadě 2 kusů, tedy dvě krabice)

V případě dotazů volejte 725 339 536 nebo 548 138 212.

Vaše SAKO

26/04

Brno aktivně předchází vzniku odpadu

Nejlepší způsob, jak s odpadem nakládat, je žádný nevytvářet. Brno proto odstartovalo rozsáhlý projekt, jehož cílem je podpořit předcházení vzniku odpadu kompostováním bioodpadu, využíváním starého textilu či znovuvyužíváním nepotřebných, ale funkčních věcí. Realizací projektu je pověřena městská odpadová společnost SAKO Brno, a.s. Projekt je podpořen příspěvkem z EU fondů prostřednictvím Operačního programu životní prostředí ve výši 15 milionů korun, město se prostřednictvím SAKO, a.s. spolupodílí 2,6 miliony korun.

Velkou „kompostovací revoluci“ zahájí město 2. května, kdy začne výdej 2 100 kompostérů, které si občané mohli rezervovat elektronicky od 16. dubna. Zájem byl tak obrovský, že všechny kompostéry byly rezervovány během pouhých 18 hodin. Výdej kompostérů bude probíhat v areálu společnosti SAKO tak, že každý den v průběhu května pracovníci odbaví až stovku zájemců.

Podmínkou přidělení kompostéru je jeho umístění a řádně užívání na území města Brna. Plnění této podmínky bude v budoucnu kontrolováno, jelikož kompostéry byly pořízeny z dotace Ministerstva životního prostředí. „Díky tomu však Brno získá dobrý přehled o tom, kde se kompostuje a kam směřovat další podporu v podobě nabídky kompostérů,“ upřesnil Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí. V uplynulých letech formou prodeje kompostérů s 50% dotací město distribuovalo mezi své občany přes 1,5 tisíce kompostérů. „Vzhledem k velkému zájmu občanů budeme v této formě podpory pokračovat i v budoucnu,“ dodal Martin Ander. 

Kromě kompostérů k rodinným a bytovým domům nabízí město a městské části také pravidelný mobilní svoz zahradního odpadu. Ten nyní funguje už třetím rokem v Jundrově, nově se letos přidaly i Žabovřesky a Komín. Město zároveň řeší i podporu kompostování v zahrádkářských koloniích nabídkou kompostérů a jednorázového svozu pomocí velkoobjemových kontejnerů. „Cílem je razantně snížit množství zahradního odpadu, který se pálí, protože to je spojeno s vysokým znečištěním ovzduší prachovými částicemi,“ vysvětlil Martin Ander. „Kompostování je nejekologičtější a nejekonomičtější cestou zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Odpad tak může být využíván v místě, kde vznikl, aniž by došlo k zatížení ovzduší jeho převážením. Všechny živiny v něm obsažené zároveň zůstávají přímo na místě,“ vysvětlila obchodní náměstkyně ředitele SAKO Iveta Jurenová.

Další částí projektu je rozšiřování sběrné sítě kontejnerů na textil a zbudování nových míst, kde lidé mohou přinášet věci, které už doma nepotřebují, a umožnit tak jejich další užívání někým jiným.

V rámci projektu město pořídilo 350 nových kontejnerů na textil. „V Brně aktuálně máme rozmístěno 170 kontejnerů tohoto typu. Všechny je vyměníme za nové a sběrnou sít rozšíříme o dalších 180 kusů. Našim cílem je především upřednostnit další užívání odloženého textilu před jeho skládkováním nebo energetickým využíváním. Odložený textil tak může putovat do charitativních prodejen, potřebným lidem, a pokud nejde využít k nošení, směřuje k materiálové recyklaci na výrobu koberců, izolačních materiálů a podobně,“ vysvětlil ředitel společnosti SAKO Karel Jelínek.

Na čtyřech brněnských sběrných střediscích odpadu úspěšně fungují již třetím rokem projekty založené na tzv. re-use managementu. I ty budou v rámci získané podpory expandovat na nová sběrná střediska. Jako první byl spuštěn projekt Druhý život, jehož hlavní myšlenkou je opětovné využívání starých výrobků. Lidem umožňuje přinášet drobnější věci od knih, sportovního vybavení až po různé zařízení domácností, které si jiní mohu koupit za symbolickou cenu. Výtěžek, který za dobu fungování projektu činí více než čtvrt milionu korun, putoval na výsadbu a údržbu květinových záhonů ve městě. Obdobně funguje i projekt RE-NAB s tím rozdílem, že se v něm zachraňuje starý nábytek, který pomáhá rodinám v sociální tísni.

Program předcházení vzniku odpadu postupně přináší i první výsledky. Zatímco za posledních 8 let vzrostl počet trvale přihlášených obyvatel v Brně o 2 %, za stejnou dobu se díky třídění naopak snížilo množství směsného komunálního odpadu o 6 %.  

SAKO Brno, a.s.

24/04

Hledáme nové kolegy na dotříďovací linku

Naše společnost hledá nové kolegy na pracovní pozici dělník třídění odpadu na dotříďovací lince k separaci papíru a plastů. Nástup je možný ihned. Pracovní doba je od pondělí do pátku, ve dvousměnném provozu. Ranní směna probíhá od 6 do 14 hodin, odpolední od 14 do 22 hodin.
V případě zájmu o pracovní pozici se obracejte na personální referentku Michalu Beranovou, tel.: 548 138 170, email: beranova@sako.cz
V případě dotazů k podrobnostem výkonu práce se obracejte na vedoucího dotříďovací linky Jiřího Sošku, tel.: 548 138 158, email: soska@sako.cz

SAKO Brno, a.s.

19/04

Provoz o státních svátcích 1. a 8. května

Během květnových státních svátků bude v Brně probíhat svoz komunálního odpadu beze změn podle standardního harmonogramu.

Provozní doba váhy bude upravena takto:

 • 1.5.2017          6:00 - 16:00
 • 8.5.2017          6:00 - 16:00

Všechna sběrná střediska odpadu budou 1. i 8.5. uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

16/04

Posun termínu odesílání žádostí o kompostér

Vážení občané,

vzhledem k velkému množství zájemců o kompostér došlo k technickému problému.
Registrace kompostérů bude proto posunuta na 16:00.
Omlouváme se za vzniklé problémy a děkujeme za pochopení.

SAKO Brno

11/04

V Brně přibudou nové kontejnery na starý textil. Pomůžou charitě i životnímu prostředí

„Mít domov není samozřejmostí, poznal jsem to na vlastní kůži. Bez cizí pomoci bych se nepostavil opět na nohy,“ říká pan Luboš, kterému pomohlo oblečení odložené do kontejnerů. Na jaře jich v Brně přibude okolo 180 nových kusů.

Společnost SAKO vymění stávajících 170 kontejnerů na textil za nové a sběrnou síť v Brně rozšíří o dalších 180 kusů. „Pokud to bude možné, nové kontejnery budeme rovnoměrně umísťovat vedle nádob na sběr plastu, papíru a skla, stávající systém doplníme tak, aby třídit odpad bylo pro Brňany zas o něco snadnější,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí. Rozšiřování míst, které umožní upřednostnit další užívání odloženého textilu před jeho skládkováním nebo energetickým využitím, plynule navazuje na již fungující projekty re-use managementu. „Aktuálně provozujeme na čtyřech sběrných střediscích odpadu projekt Druhý život, kde lidé mohou odkládat staré věci, které už doma nechtějí, a někdo jiný si je může za symbolickou cenu zase koupit. Jiný projekt se zase věnuje odkládání starého nábytku, který dále poskytujeme sociálně potřebným,“ doplnil ředitel společnosti SAKO Karel Jelínek.

Sesbíraný textil putuje do textilní banky BALTAZAR na podporu činnosti Diecézní charity Brno. BALTAZAR provozuje sběrnu, třídírnu, šatník a charitní prodejny. Textilní banka navíc zaměstnává lidi dlouhodobě nezaměstnané a funguje pouze z materiálních darů a z výnosu charitních prodejen (tzv. bazarů).

Co se děje s odloženým textilem?
Textil projde tříděním a podle stupně opotřebení a druhu materiálu je určeno jeho další použití. Část putuje do charitativních prodejen, větší část potřebným lidem a co nejde využít na nošení, putuje k materiálové recyklaci na výrobu koberců, izolačních materiálů apod.

Co všechno je možné odevzdat?
Do kontejnerů na textil je možné odkládat veškeré oděvy, párovou obuv, hračky, kabelky a bytový textil (záclony, závěsy, povlečení, ubrusy).  Vše je třeba zabalit do igelitových pytlů, aby nedocházelo k vzájemnému ušpinění.

SAKO Brno, a.s.

 

26/03

Omezení provozu SSO Líšeňská a sběrného dvora pro podnikatele ASTV

Vážení zákazníci,

rádi bychom Vás informovali  o omezení provozu na SSO Líšeňská a na sběrném dvoře pro podnikatele ASTV.
Z důvodu dokončovacích prací (pokládka asfaltového povrchu na příjezdové komunikaci) budou obě  tato sběrná střediska odpadu ve dnech 30.3. – 3.4.2018 (včetně) uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
SAKO Brno

20/03

Brno rozdává kompostéry

Na jaře 2018 mohou občané města Brna získat kompostér zdarma. Společnost SAKO ve spolupráci s městem Brnem jich v rámci projektu podporovaného evropskými fondy rozdá hned 2 100 kusů. Cílem je podpořit správné nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a kompostování jako nejvhodnější způsob jejich využití.

Občané si mohou vybrat ze tří druhů kompostérů – standardní uzavírací 900litrový, standardní uzavírací 400litrový nebo sada pěstebních kompostérů (sada obsahuje 2 ks 400litrových pěstebních kompostérů). Žádosti je možné podávat od 16. dubna na webové stránce www.resako.cz, kde jsou zároveň uveřejněny bližší informace.

Žadatel o kompostér musí splňovat následující podmínky:

 • žadatel je fyzická osoba starší 18 let
 • kompostér musí být umístěn a řádně využíván na území města Brna
 • žadatel musí absolvovat školení o kompostování formou e-learningu (na www.resako.cz)

Postup, jak kompostér získat:

 • na www.resako.cz si přečíst informace o kompostování a správně odpovědět následujících 12 otázek
 • vyplnit osobní údaje, adresu umístění kompostéru a  vybrat si typ kompostéru, který vám bude nejlépe vyhovovat
 • odeslat žádost
 • na uvedenou emailovou adresu vám bude doručeno potvrzení o přijetí vaší žádosti s informacemi k vyzvednutí kompostéru.

V případě dotazů můžete kontaktovat Ing. Alenu Procházkovou, telefon: 548 138 212, mobil: 725 339 536, email: prochazkova@sako.cz.

Vaše SAKO

16/03

Provoz o Velikonocích

Na Velikonoční pondělí nebude v Brně probíhat svoz komunálního odpadu. Odvoz odpadu bude přesunut z pondělí 2. 4. 2018 na úterý 3. 4. 2017 a analogicky další svoz proběhne vždy s jednodenním posunem. To znamená, že ve 14. týdnu bude běžný pondělní svoz proveden až v úterý, úterní ve středu, středeční ve čtvrtek, čtvrteční v pátek a páteční svoz bude proveden v sobotu 7. 4. 2018. Na Velký pátek 30. 3. 2018 bude svoz odpadu probíhat beze změn podle standardního harmonogramu.

Sběrná střediska odpadu, jejichž obsluhu společnost SAKO Brno zajišťuje, budou 30. 3. i 2. 4. 2018 uzavřena. Mimo tyto dny bude provoz zajištěn podle běžné otevírací doby.

Provozní doba váhy bude v období velikonočních svátků upravena následovně:

 • Pátek    30.03.2018        6:00 - 16:00
 • Sobota  31.03.2018        6:00 - 14:00
 • Neděle  01.04.2017        zavřeno
 • Pondělí 02.04.2017        zavřeno

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám veselé Velikonoce.
Vaše SAKO

06/03

19. března exkurze pro veřejnost

Milí příznivci našeho zařízení,
pokud máte zájem se k nám přijít podívat, máme pro vás připravenou exkurzi - 19. března 2018 se začátkem od 16:30. Nutná předchozí rezervace: Ing. Alena Procházková, tel.: 548 138 212, 725 339 536, email: envicentrum@sako.cz

Vaše SAKO 

01/02

Změna provozní doby váhy

Vážení zákazníci,
váha zařízení na energetické využívání odpadu bude od 1. února 2018 ve všední dny personálně obsazená vždy od 6.00 do 19.00 hodin. Do 20.00 hodin bude možno jezdit na automatickou kartu (automatické vážení bez osobní obsluhy), kterou lze obdržet po dohodě na váze.

Vaše SAKO

27/12

Kam v Brně s odstrojenými vánočními stromky?

Tak jako každý rok i po letošních Vánocích je připraven odvoz odstrojených vánočních stromků. Občané města Brna mají možnost stromek odvézt na kterékoliv sběrné středisko odpadů nebo jej nechat ležet na stálém stanovišti svozu směsného komunálního odpadu, tedy u černých popelnic. Zde však platí, že průměr kmene stromku musí být menší než 5 cm. V případě většího průměru kmene stromu než 5cm je nutno stromek rozřezat na přibližně metrové kusy. Lisovací lopata popelářského vozu totiž není schopna silné a dlouhé kmeny stromků zpracovat a mohlo by dojít k poruše lisovacího zařízení na vozidle. Některé městské části zajišťují sběr vánočních stromků individuálně na vyhrazených stanovištích, především v sídlištních oblastech.

Vaše SAKO

21/12

PF 2018, falešní popeláři

Společnost SAKO Vám přeje veselé Vánoce plné dárků, které neskončí v popelnicích, a šťastný nový rok plný čisté energie.

I letos si dejte pozor na falešné popeláře, kteří se ke konci roku každoročně v brněnských ulicích objevují. Neznámí muži v popelářském oblečení se vydávají za naše zaměstnance a žádají od lidí peníze. Vychází při tom ze starého zvyku, kdy popeláři dostávali od lidí ve vánočním období finanční příspěvky nebo různé drobnosti. V dnešní době je ale tento zvyk naprosto neslučitelný se zásadami moderní společnosti. Zaměstnanci společnosti SAKO mají podobné aktivity zakázány a případné porušení je postihováno.

Vaše SAKO

20/12

Svoz bioodpadu v zimním období

Vážení občané,
upozorňujeme, že pravidelný čtrnáctidenní svoz bioodpadu z hnědých odpadových nádob bude v zimním období omezen následovně:

 • lednový svoz: 3. 1. 2018
 • únorový svoz: 7. 2. 2018,
 • březnový svoz: 7. 3. 2018.

Od dubna bude obnoveno pravidelné čtrnáctidenní vyvážení hnědých popelnic.

* Třídění bioodpadu probíhá v Brně v rámci pilotního projektu pouze v oblasti Stránice. Více informací zde.

Děkujeme za pochopení.

Vaše SAKO

07/12

SAKO se o odpad postará i o Vánocích

O svoz směsného a tříděného odpadu se postaráme i během vánočních a novoročních svátků. Svážení odpadu v tomto období bude probíhat podle běžného harmonogramu, jen na státní svátek v pondělí 1. ledna 2018 odpad nesvážíme. Pondělní svoz bude nahrazen v úterý 2. ledna a dále v prvním týdnu roku 2018 dojde k posunu svozu odpadu vždy o jeden den. V praxi to znamená, že pondělní odvoz bude nahrazen v úterý, úterní ve středu atd.

Provozní doba brněnských sběrných středisek bude na konci roku omezena jen minimálně. Uzavřená budou pouze o státních svátcích, tedy 24. až 26. prosince a 1.ledna. Navíc v neděli 31. prosince nebudou sběrná střediska z technických důvodů v provozu.

Váha zařízení na energetické využití odpadu bude přijímat odpad v upravené provozní době:

 • Sobota 23. 12. 2017:            6 - 14 hodin
 • Neděle 24. 12. 2017:            zavřeno
 • Pondělí 25. 12. 2017:           6 - 14 hodin
 • Úterý 26. 12. 2017:              6 - 14 hodin
 • Středa 27. 12. 2017:             6 - 20 hodin
 • Čtvrtek 28. 12. 2017:           6 - 20 hodin
 • Pátek 29. 12. 2017:              6 - 19 hodin
 • Sobota 30. 12. 2017:            6 - 14 hodin
 • Neděle 31. 12. 2017:             zavřeno
 • Pondělí 01. 01. 2018:            zavřeno
 • Úterý 02. 01. 2018:               6 - 20 hodin

Vaše SAKO

04/12

SSO Hapalova - změna pracovní doby

Milí spoluobčané,
na základě podnětů městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora bude od 1. ledna 2018 na ulici Hapalova zrušen nedělní provoz sběrného střediska.
Nová pracovní doba tedy bude:
Pondělí                            13 až 18 hod
Úterý až pátek                9 až 13, 14 až 18 hod
Sobota                             9 až 13, 14 až 17 hod

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

21/11

Na začátku listopadu jsme vyměnili 13 tisíc černých popelnic za nové

Prvních čtrnáct dní v listopadu vyměnila společnost SAKO Brno ve vybraných městských částech většinu popelnic na směsný komunální odpad za nové. Od této doby současně začíná svoz odpadu v celém městě Brně zajišťovat vlastními silami. Doposud byla část sběrných nádob vyvážena smluvní společností, které na konci října skončila subdodavatelská smlouva.

SAKO tak postupuje podle plánu, kdy již na jaře převzalo mimo vlastního svozu i svoz odpadu z 10 tisíc sběrných nádob v 8 městských částech a pořídilo 410 nových kontejnerů na sklo. Cílem je lepší řízení kvality služeb pro občany, efektivnější využívání stávajícího vozového parku, optimalizace svozových tras a tím i snížení nákladů na tuto službu.

Převzetí nové svozové oblasti a s tím související výměna odpadových nádob proběhla bez potíží. „Výměna popelnic takového rozsahu vyžadovala intenzivní přípravu a stoprocentní nasazení našich pracovníků. Jsem rád, že vše proběhlo podle plánu a občané až na výjimky změnu nijak nepocítili,“ uvedl ředitel společnosti SAKO Ing. Karel Jelínek s tím, že „pokud se nějaké připomínky ze strany občanů objeví, jsou řešeny bezodkladně.“ 

V lokalitách, kde jsou z důvodu stavebních prací ulice dlouhodobě neprůjezdné, popelnice zatím vyměněny nebyly. „V těchto místech máme pro občany dočasně vyhrazena náhradní stanoviště s kontejnery, kde mohou odpad odnášet. Jakmile budou ulice opět průjezdné, začneme odpadové nádoby měnit i tam,“ doplnil Karel Jelínek.

Změna se týká Žabovřesek, Ořešína, Medlánek, Ivanovic, Komína, Stránic, Ponavy, Jehnic, Mokré hory, Sadové, Obřan, Soběšic a Útěchova. Další svoz odpadu probíhá beze změn podle stávajícího harmonogramu.

V případě dotazů se lidé mohou obracet na dispečink (tel.: 548 138 315, email: dispecink@sako.cz) nebo na oddělení komunikace (tel.: 728 225 593, email: sako@sako.cz.)

Vaše SAKO

09/11

Provoz ve státní svátek 17. 11. 2017

Svoz komunálního odpadu v Brně bude v pátek 17. 11. 2017 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hodin. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

01/11

Dnes startujeme výměnu 13 tisíc popelnic

Dnes začíná naše společnost vyvážet o dalších 13 000 popelnic více. Při prvním vývozu bude popelnice vždy vyměněna za novou, někde větší. Výměna bude probíhat v několika městkých částech, postupně během nadcházejících čtrnácti dnů. Podrobnější informace o celé akci naleznete zde.

Vaše SAKO

24/10

Výměna 13 000 černých popelnic za nové a jejich optimalizace.

Milí spoluobčané,
naše společnost postupně vymění 13 000 nádob na směsný komunální odpad za nové. Tato změna s sebou nese i optimalizaci počtu nádob.
Kde? V městských částech Ivanovice, Jehnice, Komín, Medlánky, Mokrá Hora, Obřany, Ořešín, Ponava, Sadová, Soběšice, Stránice, Útěchov, Žabovřesky.
Kdy? Postupně v rozmezí od 1. do 14. listopadu 2017.

Vaše SAKO

20/10

Hledáme novou posilu ekonomického oddělení

Naše společnost vyhlašuje výběrové řízení na pozici "referent financování, controllingu". Jedná se o zástup za mateřskou dovolenou. Uchazeči mohou zaslat strukturovaný životopis nejpozději do 27. 10. 2017 na adresu společnosti. Podrobnější informace naleznete zde.

Vaše SAKO

04/10

Hledáme nového Projektového manažera

Naše společnost vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Projektový manažer" s nástupem ihned. Uchazeči mohou zaslat strukturovaný životopis (včetně referencí předchozích zaměstnavatelů) nejpozději do 20. 10. 2017 na adresu společnosti, nebo emailem: krivankova@sako.cz.

Vaše SAKO

21/09

Provoz o státním svátku 28. září 2017

Vážení občané,
svoz komunálního odpadu v Brně bude o státním svátku  28. 9. 2017 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.

Vaše SAKO

 

07/09

Hledáme nové kolegy na dotříďovací linku

Naše společnost hledá nové kolegy na pracovní pozici dělník třídění odpadu na dotříďovací lince k separaci papíru a plastů. Nástup je možný od 1. října 2017. Pracovní doba je od pondělí do pátku, ve dvousměnném provozu. Ranní směna probíhá od 6 do 14 hodin, odpolední od 14 do 22 hodin.
V případě zájmu o pracovní pozici se obracejte na personální referentku Ing. Miladu Křivánkovou, tel.: 548 138 170, email: krivankova@sako.cz
V případě dotazů k podrobnostem výkonu práce se obracejte na vedoucího dotříďovací linky Jiřího Sošku, tel.: 548 138 158, email: soska@sako.cz

 SAKO Brno, a.s.

18/07

Omezení exkurzí ve spalovně

Milí příznivci našeho zařízení,
ve spalovně probíhá stavba nové horkovodní stanice, předpokládaná doba dokončení stavby je jaro 2018. Z toho důvodu do konce roku 2017 neplánujeme žádné exkurze pro veřejnost. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.  
Pro organizované skupiny dětí základních škol, studentů středních a vysokých škol nabízíme exkurze pouze ve zkrácené podobě, registrovat se můžete zde.

Pro bližší informace kontaktujte paní Alenu Procházkovou, tel.: 548 138 212, 725 339 536, email: envicentrum@sako.cz

Vaše SAKO

21/06

Brno začíná s tříděním bioodpadu přímo u domu, ve městě tento týden přibude přes 150 hnědých popelnic

Městská společnost SAKO spolu se statutárním městem Brnem spouští pilotní projekt na třídění bioodpadu přímo v domech a v předzahrádkách. Jeho cílem je omezit podíl využitelného biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Biologický odpad je svážen na městskou kompostárnu, kde je zpracován na kompost, který je následně vracen zpět do půdy.

Třídění a následné kompostování biologicky rozložitelného odpadu, ať už doma na vlastních zahrádkách, nebo do hnědých popelnic má smysl právě v hospodaření a koloběhu organické půdní hmoty, která má zásadní dopad na úrodnost půdy a její schopnost udržet vláhu.

K ověření zájmu o třídění bioodpadu byla vybrána oblast Stránice a okolí. „Lidé měli možnost do poloviny dubna směřovat na úřad městské části Brno-střed žádost o přistavení popelnice, ve které uvedli, jak velkou nádobu potřebují a kam má být přistavena. Celkem požádalo o hnědou nádobu 162 domů, z toho 109 chtělo popelnici o objemu 240l a 53 zájemců o objemu 120l,“ přibližuje Jasna Flamiková, místostarostka městské části Brno-střed.  

Rozvoz hnědých nádob proběhne od pondělí 19. 6. do pátku 23. 6. 2017. Celkem tak bude rozmístěno více než 150 hnědých popelnic. Zájemcům o třídění odpadu byl předem rozeslán harmonogram rozvozu spolu s kontakty na dispečink a mistra svozu. Při distribuci hnědých odpadových nádob zároveň lidé dostanou do schránek leták s informací, co do nich mohou odkládat a co do nich naopak nepatří.

Průběžně budeme vyhodnocovat zaplněnost černých popelnic na směsný odpad v lokalitě. Očekáváme, že se potvrdí zkušenost z jiných měst, že díky pohodlnějšímu třídění papíru, plastu a bioodpadu, se sníží množství zbytkového odpadu natolik, že bude možné dojít k úpravě frekvence jeho svozu a tím k výraznému snížení nákladů města. Pokud se na základě dat prokáže tento trend, budeme hnědé nádoby distribuovat i do dalších částí města,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí.

V současnosti mají Brňané možnost třídit biologicky rozložitelný odpad na všech 37 sběrných střediscích. Nad rámec systému sběru odpadu město nabízí občanům pořízení kompostéru k vlastní nemovitosti za poloviční pořizovací cenu v rámci projektu Miniwaste. Této možnosti dosud využilo více než 1000 občanů.

SAKO Brno

20/06

SAKO Brno se chystá na rok 2024

Podle údajů Eurostatu vyprodukovala celá Evropská unie v roce 2014 241 milionů tun komunálních odpadů. Z toho asi 109 milionů tun bylo recyklováno (asi 44 %), 67 milionů tun uloženo na skládky (asi 27 %) a okolo 65 milionů tun odpadu bylo energeticky využito (27 %). V rámci evropské osmadvacítky 13 zemí stále ukládá na skládky více jak 50 % komunálního odpadu.

K posunu od těchto čísel Evropská Komise v roce 2014 přijala ambiciózní balíček, jehož cílem je stimulovat přechod k oběhovému hospodářství. Navržená opatření by měla přispět k uzavření životního cyklu výrobků prostřednictví opětovného využívání a větší míry recyklace a prospět tak životnímu prostředí i ekonomice. Ke klíčovému prvku uvedeného návrhu patří společný unijní cíl do roku 2030 recyklovat 65 % až 70 % komunálního odpadu a současně snížit objem odpadu ukládaného na skládky na 5 až 10 %. Země EU se tak ocitají před nelehkým úkolem, na který musí do roku 2030 najít řešení.

Jakou roli v této situaci hrají zařízení na energetické využití odpadu a jak se na legislativní změny připravuje společnost SAKO, se můžete dočíst v článku na našich webových stránkách.

 

16/06

Provoz o červencových státních svátcích

Ve státní svátky 5. a 6. července 2017 bude svoz komunálního odpadu v Brně probíhat podle běžného harmonogramu. Sběrná střediska odpadu obsluhovaná společností SAKO budou během obou svátků uzavřena.
Provozní doba váhy zařízení na energetické využití odpadu bude v tyto dny od 6 do 16 hodin.

Děkujeme za pochopení.
SAKO Brno, a.s.

05/06

Kam můžete nahlásit přeplněný kontejner? Možností máte hned několik.

Přeplněný kontejner můžete nahlásit na dispečink naší společnosti – tel.: 548 138 315. Číslo najdete na nálepkách umístěných na všech kontejnerech a popelnicích.

Další možností je využít webových formulářů na stránkách www.sako.cz. Stačí vyplnit místo Vašeho bydliště, napsat připomínku a zprávu odeslat.

Nejnovější způsob je ohlásit přeplněný kontejner prostřednictví mobilní aplikace Třídění odpadu v Brně. Aplikace je dostupná ke stažení zdarma. Umí velmi rychle dohledat odpadovou nádobu, u které stojíte, a vy jedním kliknutím ohlásíte potřebu jejího vyvezení.

Vaše SAKO

26/05

Vyhraj iPhone za nápojáč

Odstartovali jsme druhou vlnu soutěže Vyhraj iPhone za nápojáč. Hraje se celkem o 8 iPhonů SE a 8 poukazů v hodnotě 2000 Kč. Losujeme každý měsíc a finišujeme v prosinci.

Ale pozor, soutěž se týká jen města Brna, takže k ní můžete využít pouze brněnské kontejnery na třídění plastu. Ty jsou totiž určené kromě plastů i na nápojové kartony.

Pokud jste soutěžili v loňském roce, váš kód již neplatí a je třeba registraci opakovat.

Všem soutěžícím držíme palce.
Vaše SAKO

24/05

Platbu za odpady lze provést přes městský e-shop

Bez front na úřadech můžete nově zaplatit poplatek za komunální odpad přes webovou stránku www.brnopas.cz, kde nedávno přibyla funkce pro zaplacení poplatku za odpady.
Nezapomeňte, že poplatek je splatný do příští středy 31. 5. 2017. Jeho výše se od loňského roku nemění. Z vybraných peněz a příspěvku města je financován nejen provoz celého odpadového systému, ale i jeho rozvoj a zkvalitňování služeb.

Více informací najdete zde.

Vaše SAKO

09/05

Velký dobročinný bazar 2017

V neděli 14. května 2017 se bude v Alfa pasáži na Poštovské ulici konat Velký dobročinný bazar. Na akci bude i stánek projektu RETRO-USE, který je součástí re-use aktivit podporovaných naší společností i městem Brnem. Nákupem na tomto dobročinném bazaru můžete přispět k záchraně věcí a pomoci smysluplným aktivitám.

Více o Velkém dobročinném bazaru najdete ZDE.
Vaše SAKO

03/05

Poplatek za komunální odpad v roce 2017

Vážení občané,
dovolujeme si vám připomenout, že nejzazší termín pro zaplacení poplatku za komunální odpad je 31. května 2017.
Poplatek se hradí městu Brnu a jeho výše v základní sazbě činí 670 Kč, ve snížené sazbě potom 500 Kč. Veškeré podrobnosti najdete na stránkách Magistrátu města Brna.

SAKO Brno

 

21/04

Den Země aneb bez půdy to nepude

V sobotu 22. 4. 2017 bude na Kraví hoře probíhat oslava dne Země. Letos budeme mít v hledáčku nejen Zemi jako místo k našemu životu, ale také zemi jako půdu, která nás živí a po které chodíme.
Chystá se bohatý doprovodný program. Dětské návštěvníky čeká spousta zábavných a poznávacích her, pokusů a tvořivých dílen a pro dospělé řada inspirativních stanovišť či infostánků a EKOtrh, na němž pořídíte regionální, ekologické a férové výrobky.

Budeme tam taky, tak se přijďte podívat.
Více informací o celé akci naleznete zde.

Vaše SAKO

07/04

Úklid Brna proběhne na 80 místech, přidejte se i Vy

Velký jarní úklid v rámci akce "Ukliďme svět, ukliďme Česko" proběhne již tuto sobotu 8. dubna a mapa naplánovaných dobrovolnických úklidů je doslova zaplněná. Uklízet se bude s podporou města Brna a společnosti SAKO na 80 místech v různých koutech našeho města.

Společnost SAKO ve spolupráci se statutárním městem Brnem stejně jako loni zajistí zdarma odvoz vysbíraného nepořádku na území města a navíc k úklidu poskytne pracovní rukavice a pytle. „Akce Ukliďme Česko má už v Brně tradici a těší nás, že se na ní tímto způsobem můžeme podílet. Do dnešního dne jsme zapojeným městským částem rozvezli 4500 pytlů a více než 4000 rukavic,“ říká ředitel společnosti SAKO Ing. Jiří Kratochvil s tím, že během úklidů množství poskytnutých pytlů a rukavic ještě naroste

O nastávajícím víkendu má být pěkné počasí, je to ideální příležitost vyrazit do přírody a udělat něco pro své zdraví a taky pro své okolí.

Více informací najdete na www.uklidmecesko.cz.
Vaše SAKO

 

03/04

Velikonoční provoz

Na Velikonoční pondělí nebude v Brně probíhat svoz komunálního odpadu. Odvoz odpadu bude přesunut z pondělí 17.4.2017 na úterý 18.4.2017 a analogicky další svoz proběhne vždy s jednodenním posunem. To znamená, že v 16. týdnu bude běžný pondělní svoz proveden až v úterý, úterní ve středu, středeční ve čtvrtek, čtvrteční v pátek a páteční svoz bude proveden v sobotu 22.4.2017. Na Velký pátek 14.4.2017 bude svoz odpadu probíhat beze změn podle standardního harmonogramu.

Sběrná střediska odpadu budou 14. i 17. 4. uzavřena. Mimo tyto dny bude provoz zajištěn podle běžné otevírací doby.

Provozní doba váhy bude v období velikonočních svátků upravena následovně:

 • Pátek    14.4.2017        6:00 - 16:00
 • Sobota  15.4.2017        6:00 - 14:00
 • Neděle  16.4.2017        zavřeno
 • Pondělí 17.4.2017        zavřeno

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám veselé Velikonoce.
Vaše SAKO

31/03

Společnost SAKO na jaře začíná vyvážet o více než 10 tisíc kontejnerů navíc

Počínaje 1. dubnem 2017 začíná společnost SAKO vyvážet všechny brněnské kontejnery na sklo a dalších 10 tisíc sběrných nádob na směsný komunální odpad vlastními silami. Doposud svoz odpadu z těchto kontejnerů a sběrných nádob zajišťovala prostřednictvím smluvní společnosti, které k tomuto datu končí subdodavatelské smlouvy.

Provedli jsme restrukturalizace, což by například znamenalo propustit některé zaměstnance. Když ale službu zajistíme sami a najdeme tak pro ně práci, nejen že nemusíme propouštět, ale do budoucna můžeme ještě rozšířit naše služby,“ vysvětlil ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil a dodal, že kromě nemalé úspory provozních nákladů změny přinesou možnost lépe řídit kvalitu služby, umožní rychlejší reakce na provozní požadavky a efektivnější využití vlastní svozové techniky.

SAKO bude nově svážet směsný komunální odpad v městských částech Bosonohy, Bystrc, Chrlice, Brno-Jih (Dolní Heršpice, Horní Heršpice, Komárov, Přízřenice), Kníničky, Maloměřice, Tuřany (Brněnské Ivanovice, Dvorska, Holásky, Tuřany) a Žebětín. Se změnou svozové společnosti přichází i změna svozových dní, o které byli Brňané informováni. „V dotčených lokalitách jsme lidem do poštovních schránek rozeslali letáky s informací, kdy budeme jejich popelnice nově vyvážet. Informace najdou i ve zpravodajích městských části, případně na webových stránkách společnosti SAKO,“ doplnil Jiří Kratochvil.

Změny budou pokračovat i na podzim

S dodavatelskou společností má SAKO uzavřené celkem tři smlouvy na zajištění svozu odpadu. První na svoz skla do 31. března, druhou na svoz směsného komunálního odpadu ve vybraných částech Brna, která končí ve stejné lhůtě. Třetí smlouva upravuje svoz směsného komunálního odpadu v dalších částech města, ta však končí až 31. října.

Poslední změna na podzim se bude týkat Žabovřesek, Medlánek, Ivanovic, Komína, Stránic, Ponavy, Jehnic, Mokré hory, Sadove, Obřan, Soběšic, Ořešína a Útěchova. „Občany budeme o změnách předem informovat a jednotlivé oblasti budeme přebírat tak, aby tím obyvatele města byli zasaženi co nejméně, i kdyby to mělo stát nějaké peníze navíc,“ slíbil Jiří Kratochvil.

24/03

45 tisíc popelnic a kontejnerů v Brně čeká čištění

Po brněnských ulicích začíná tento týden jezdit speciální vozidlo na mytí kontejnerů a popelnic. S jeho pomocí očistíme většinu černých nádob na směsný komunální odpad ve městě. Vymývání bude probíhat v období od března do října, kdy bude očištěno více než 45 tisíc odpadových nádob.

Na čištění popelnic využíváme speciální vozidlo Mercedes-Benz, které je vybaveno mycím zařízením a vyklápěčem odpadových nádob. Čistění tak můžeme provádět během standardního svozu odpadu bezprostředně po vysypání popelnice. To znamená, že v jednom vozidle nádobu vyprázdníme a současně ji vymyjeme. V praxi se nám ale více osvědčil postup, kdy nádoby nejdříve vyprázdníme jiným vozidlem a umývají se již prázdné.

Mytí jedné popelnice trvá šest až deset vteřin a používá se k němu horká voda bez saponátů vstřikovaná do nádoby pod vysokým tlakem. Znečištěná voda se zachytí do sběrné vany a poté je odčerpána do samostatné nádrže. Po umytí stanoveného počtu nádob se znečištěná voda odváží do jímky odpadních vod v sídle společnosti SAKO v Černovické ulici.

Vymývání popelnic není v ČR zcela běžnou službou. Ve městě Brně je součástí systému nakládání s komunálním odpadem a je tedy zahrnuto v poplatku za odpad.

Vaše SAKO

09/03

V městské části Brno střed startuje projekt „Černé za barevné“

11. března bude v městské části Brno střed zahájeno doplňování modrých a žlutých popelnic, určených na sběr tříděného odpadu.

Cílem pilotního projektu je nabídnout obyvatelům možnost třídit odpad pohodlně přímo v domech a současně tím zvýšit množství vytříděného odpadu. Vedlejším efektem bude snížení počtu přeplněných barevných kontejnerů v ulicích, čímž dojde ke kultivaci těchto míst

V listopadu 2016 proběhl ve spolupráci s MMB OŽP dotazníkový průzkum zájmu občanů o tento systém třídění odpadu přímo v domě. V první vlně se o doplnění nádob předběžně přihlásilo více než 600 domů. Po zpracování dat a následné komunikaci se zájemci byly adresy rozděleny zástupci svozové společnosti SAKO do tří etap z důvodu plynulé dodávky nových nádob.

První etapa distribuce barevných nádob bude zahájena 11. března a týkat se bude celkem 210 domů v historickém centru města a blízkém okolí. Druhá etapa naváže v katastrálním území Stránice a v okolí ulice Hybešovy. Jako poslední přijdou na řadu zbylé ulice v katastrálním území Štýřice, okolí Křenové a Cejlu.

Nový systém včetně distribuce nádob by měl být dokončen koncem srpna. K projektu se obyvatelé můžou přihlašovat i nadále. Podle možností budou noví zájemci přiřazeni do distribuce, nebo budou do jejich domů nádoby dodány po ukončení 3. etapy.

Trend výměny nádob na směsný odpad za popelnice na tříděný odpad podporuje cíle recyklace a oběhového hospodářství, podporuje snahu přiblížit třídění odpadu lidem.

SAKO Brno, a.s.

28/02

Brno čeká modernizace kontejnerů na sklo

Společnost SAKO začíná od 1. března s obměnou kontejnerů na sklo na celém území města Brna. Do konce dubna chce nahradit více než 800 původních zelených pronajatých kontejnerů za 410 vlastních nových, tzv. DUO kontejnerů v zelenobílé barvě. Místo dvou kontejnerů začnou obyvatelé Brna využívat k odkládání bílého i barevného skla pouze jeden rozdělený na dvě komory. Cílem tohoto opatření je zejména úspora plochy, kterou v současnosti kontejnery zabírají. Jejich kapacita přitom zůstane stejná.

Rozhodnutí o výměně předcházela pečlivá analýza a optimalizace sběrné sítě prováděná v úzké spolupráci s odborem životního prostředí Magistrátu města Brna. Od 1. dubna bude upraven počet kontejnerů a frekvence svozu tak, aby se kontejnery nepřeplňovaly a zároveň s obměnou sběrné sítě na sklo začne SAKO od 1. dubna všechny kontejnery vyvážet vlastními silami. Doposud SAKO zajišťovalo svoz skla svými vozy pouze v případech podzemních kontejnerů a skla vytříděného ve sběrných střediscích odpadu.

Chystané změny přinesou také možnost lépe řídit kvalitu této služby. Umožní rychlejší reakci na provozní požadavky a efektivnější využití svozové techniky.

SAKO Brno, a.s.

 

 

15/02

Společnost SAKO Brno, a.s. vypisuje výběrové řízení na pozici ředitel společnosti

Společnost SAKO Brno, a.s. vypisuje výběrové řízení na pozici

ŘEDITEL SPOLEČNOSTI

Vhodný kandidát/vhodná kandidátka na tuto pozici má:

 • VŠ vzdělání minimálně magisterské úrovně (vzdělání technického nebo ekonomického směru),
 • praktické zkušenosti z oboru odpadové hospodářství a/nebo energetika (výhodou),
 • praxi min. 10 let na vedoucí pozici z toho 5 let v přímém vedení společnosti (výhodou vedení společnosti nad 50 zaměstnanců nebo divize nad 100 zaměstnanců),
 • velmi dobrou znalost práce na PC, uživatelskou znalost RP systému (výhodou),
 • ŘP skupiny B (podmínkou),
 • aktivní znalost jednoho neslovanského jazyka - AJ, NJ; plynule komunikuje slovem i písmem (podmínkou),
 • zkušenost  práce ve veřejném sektoru (výhodou),
 • analytické myšlení, logické uvažování, zodpovědnost, aktivní přístup,
 • bezúhonnost a bezdlužnost.

Pokud vás pozice oslovila a splňujete výše uvedené požadavky, pošlete nám strukturovaný životopis vč. motivačního dopisu a dalších požadovaných dokumentů nejpozději do 15. 3. 2017. Podrobnosti k výběrovému řízení najdete v sekci Volná pracovní místa.

17/01

Mráz a sníh komplikuje popelářům práci

Zaměstnance společnosti SAKO nezastaví sníh ani teploty hluboko pod bodem mrazu. Díky teplému zimnímu oblečení a především díky pohybu jim po několika hodinách strávených na stupačce není zima. Do brněnských ulic přitom vyrážejí každý den už v šest ráno. Komplikace však nastává, když v kontejneru zamrznou odpadky nebo když jsou ulice nesjízdné.

V zimních obdobích se často stává, že přimrzají víka někdy i celé odpadové nádoby k zemi a díky tomu se zpožďuje svoz odpadu. Někdy silničáři při čištění komunikací vyhrnou hromady mokrého sněhu na stanoviště kontejnerů, ty pak ve sněhu zamrznou a naši zaměstnanci je musejí vysekávat, aby mohli odpad vyvézt. Doba vyvážení popelnic se tak značně prodlužuje, proto žádáme občany o shovívavost.

Potíž také nastává, když lidé vyhazují do popelnice mokré nebo vlhké věci. Ty potom zamrznou a odpadová nádoba nejde vysypat. Někdy lidé nechávají popelnice otevřené, případně odloží větší krabice vedle barevných kontejnerů. Nejenže tento materiál zmrzne a špatně se s ním manipuluje, navíc se navlhnutím znehodnocuje a není potom k recyklaci vhodný.

Řízení svozového vozidla na namrzlých silnicích je někdy jen pro otrlé. Jízda s popelářským vozem v kluzkých ulicích vyžaduje zvýšenou pozornost, situaci navíc zhoršují nevhodně zaparkovaná osobní auta blokující průjezd některých míst. Jízda pro osobní vozidla je tam mnohdy složitá, pro nákladní auta pak téměř nemožná. Nejhorší je situace v Brně-Bystrci, Útěchově a v Soběšicích.

Vaše SAKO

14/12

Už zase obchází falešní popeláři

Jako ve stejném období loňského roku i letos jsme zaznamenali již několik případů, kdy se neznámí muži v popelářském oblečení vydávali za naše zaměstnance  a vybírali v ulicích Brna peníze pod různými záminkami.

Problém s falešnými popeláři se objevuje téměř každoročně. Pokud se s nimi lidé dostanou do kontaktu, neměli by jim dávat žádné peníze. V ideálním případě mohou kontaktovat naší společnost s informací, kdy a kde se s nimi setkali, abychom mohli na situaci reagovat. Zaměstnanci společnosti SAKO mají podobné aktivity zakázány a případné porušení je postihováno.

Naposledy byli falešní popeláři vidění v Brně-Řečkovicích.

SAKO Brno, a.s.

16/11

Ekonomický náměstek vypisuje výběrová řízení na 2 pracovní pozice

Ekonomický náměstek společnosti SAKO Brno, a.s. vypisuje výběrová řízení na následující pracovní pozice:

 • Finanční účetní - úsek odběratelů
 • Referent financování, controllingu, SJM

Termín pro doručení přihlášek byl stanoven do 30. 11. 2016 do 12 hodin k rukám asistentky ekonomického náměstka Ivany Jedličkové (tel.: 548 138 178, email: ekonom@sako.cz). Kvalifikační požadavky na uchazeče a bližší informace najdete v sekci Volná místa.

SAKO Brno

 

15/11

Provoz o státním svátku 17. 11. 2016

Vážení občané,

svoz komunálního odpadu v Brně bude o státním svátku  17. 11. 2016 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

02/11

Změna sběrných míst projektu RE-NAB

K dnešnímu dni dochází ke změně ve sběrných místech projektu RE-NAB. Nově bude z provozních důvodů přesunuto sběrné místo z SSO Okružní na SSO Dusíkova. 

Aktuální přehled míst, kde můžete starý nábytek odkládat, najdete zde.
Více se o projektu dozvíte zde.

Vaše SAKO

 

26/10

Provoz o státním svátku 28. 10. 2016

Vážení občané,

svoz komunálního odpadu v Brně bude o státním svátku  28. 10. 2016 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

04/10

Technologická odstávka zařízení na energetické využívání odpadu

Vážení zákazníci,

rádi bychom vás informovali, že v období od 30. září do 31. října 2016 probíhá plánovaná technologická odstávka zařízení na energetické využívání odpadu.

Z důvodu omezení kapacity našeho zařízení v tomto období bude optimalizován příjem odpadu od vybraných původců, kteří jsou o této skutečnosti předem informováni. Po dobu odstávky je pozastavena skartace.

Děkujeme za pochopení
SAKO Brno, a.s.

13/09

Na sobotní noc otevřených dveří v SAKU dorazilo přes 3 000 návštěvníků

Jak to v SAKU vypadá před setměním, při setmění a v noci, se v sobotu přišlo podívat více než 3 000 návštěvníku. Akce, která nesla výstižný název "Noc otevřených dveří aneb víte, co dělají vaše odpadky v noci" návštěvníkům zábavnou formou přiblížila, jak se v Brně zpracovává odpad. Jen exkurze nočním provozem si nenechalo ujít téměř 1 100 lidí. Více informací naleznete zde.

 

05/09

Noc otevřených dveří - nová místa na exkurze

Milí návštěvníci,

všech  720 míst na exkurze noční spalovnou v rámci Noci otevřených dveří bylo obsazeno. Rozhodli jsme se proto navýšit kapacitu míst na exkurzích o 180 osob. Více již navyšovat nemůžeme.

Přihlásit se můžete zde.
Více o noci otevřených dveří zde.

Vaše SAKO

19/08

Změna cen za odvoz objemného odpadu od domu

Vážení zákazníci,

od 1. 9. 2016 dochází ke změně poplatku za službu odvozu objemného odpadu od domu. Nová cena je stanovena následovně:

 • odvoz 1 m3 objemného odpadu 400 Kč včetně DPH,
 • odvoz každého dalšího m3 objemného odpadu 200 Kč včetně DPH.

Pokud tedy povezete 1 m3, poplatek bude činit 400 Kč, odvoz 3 m3 objemného odpadu Vás potom výjde na 800 Kč.

Více informací o službě najdete zde.

Vaše SAKO

 

12/08

Noc otevřených dveří - registrace exkurzí

Vážení návštěvníci,

rádi bychom vás informovali, že jsme spustili registraci na exkurze noční spalovnou v rámci akce Noc otevřených dveří.

Podrobné informace o akci najdete zde.
Přímý odkaz na registraci zde.

Vaše SAKO

12/08

Výsledky soutěže Vyfoť si své SAKO

Milí soutěžící,

děkujeme za spoustu nádherných fotografií, které jste nám do soutěže zaslali. Hodně jsme se pobavili a ukázali jste nám zase trochu jiný pohled na naši společnost. Bylo opravdu z čeho vybírat a při hodnocení nám svým poradním hlasem pomohli formou anonymního hlasování i naši zaměstnanci.

Vyhodnocení soutěže najdete zde.

29/07

Noc otevřených dveří

Ani letos jsme nezapomněli uspořádat akci, na které se naše společnost otevře veřejnosti a zpřístupní vám běžně nepřístupné prostory. V sobotu 10. 9. osvítíme spalovnu a mezi 16. a 24. hodinou provedeme provozem 6 skupin exkurzí po 120 lidech (16:00, 17:00, 19:00, 20:00, 22:00, 23:00). Přihlašování bude jako každý rok probíhat na našich webových stránkách a spustíme ho druhý srpnový týden.

Kromě exkurzí jako vždy připravujeme i doprovodný program. Letos se můžete těšit na promítání letního kina nebo na módní přehlídky Jany Ševčik, která umí s odpadem doslova čarovat. Kolem spalovny bude jezdit vyhlídkový vláček, na pódiu se vystřídá několik účinkujících a pokud jste se ještě nesvezli popelářským autem, na této akci budete mít ideální příležitost.

Celým dnem bude provázet moderátor rádia Krokodýl Jarek Hemala.

Bližší informace vám přineseme na našich webových stránkách a na facebooku.

Vaše SAKO

27/07

Fotosoutěž - informace k vyhodnocení

Před prázdninami probíhala fotosoutěž, ve které jste nám mohli posílat fotky s motivem naší společnosti.  Vašim úkolem bylo zachytit, jak vnímáte společnost SAKO a práci s odpadem.

Fotografií přišlo velké množství, prošly předvýběrem a v současné době hlasujeme o těch nejlepších. Výsledky našeho hlasování zveřejníme druhý srpnový týden na našich webových stránkách a na facebooku.

Přejeme vám pěkné léto
Vaše SAKO

20/07

Staré věci, nové použití, projekt Druhý život v pilotním provozu obstál

Na začátku května byl spuštěn projekt Druhý život, který umožňuje přenechávat pro někoho nepotřebné věci jiným. Na čtyři sběrná střediska odpadu, kde zatím projekt funguje, lidé přinesli už několik desítek věcí. Ty jsou dále za symbolickou cenu nabízeny k prodeji a výtěžek putuje na rozvoj veřejné zeleně ve městě.

Lidé nejčastěji přinášejí nádobí a různé dekorativní předměty, ani sportovní výbava nebo hudební nástroje ale nejsou výjimkou. Sportovci tak na tzv. re-use pointech mohou pořídit například zachovalý snowboard za symbolických 50 korun a zároveň tím podpořit dobrou věc. Mladé rodiny si zase mohou vybrat použitý kočárek a ušetřit tak svému rozpočtu. Kromě toho často projekt využívají kreativní umělci, kteří v odložených věcech vidí jejich potenciál a často jim dávají nový význam.

„Lidé nám projekt chválí a jsou rádi, že některé jejich staré věci ještě nemusejí vyhazovat. Většinou iniciativně přicházejí sami s tím, že si informace našli na internetu nebo v novinách. Když vidím, že chtějí vyhodit věc, která by ještě našla využití, včas je o projektu informuju,“ uvedla pracovnice sběrného střediska odpadu.

Ředitel společnosti SAKO Ing. Jiří Kratochvil doplnil, že „je projekt realizován ve spolupráci společnosti SAKO, statutárního města Brna a Veřejné zeleně a kromě ekologického přínosu má i význam společenský. Zpřístupňuje vybavení domácností i lidem s nižšími příjmy a stírá tak sociální rozdíly.“

„Druhý život“ v Brně rozšiřuje myšlenku re-use managementu. Navazuje na projekt RE-NAB, který byl spuštěn v dubnu a umožňuje lidem přinášet na vybraná sběrná střediska odpadu starý, ale stále funkční nábytek. Ten je potom poskytnut k užívání potřebným spoluobčanům. Do budoucna by se měl podobným způsobem prodlužovat životní cyklus například i vynošenému oblečení, staré obuvi či jiným produktům, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích.

Více informací o projektech najdete zde.

Vaše SAKO

23/06

Provoz během červencových státních svátků

Svoz komunálního odpadu v Brně bude v úterý 5. července a ve středu 6. července 2016 probíhat podle běžného harmonogramu.

Váha na spalovně bude v tyto dny přijímat odpady ve standardní provozní době.

Všechna sběrná střediska odpadu budou během státních svátků uzavřena. Hned následující den, tj. ve čtvrtek 7. července, vám budou k dispozici. Jejich otevírací dobu najdete na našich webových stránkách nebo můžete využít mobilní aplikaci.

Děkujeme za pochopení.

Vaše SAKO

06/06

Exkurze do spalovny a třídírny Brno

Milí spoluobčané,
máte zájem vidět brněnskou spalovnu a třídírnu odpadu? Přihlaste se a přijďte se podívat, jste srdečně zváni.
Kdy: 13. 6. 2016 v 16 hodin
Délka exkurze: 1,5 hodiny
Místo konání exkurze: Jedovnická 2, Brno - spalovna
Kontaktní osoba: Ing. Alena Procházková, tel.: 548 138 212, 725 339 536, email: envicentrum@sako.cz
Maximální kapacita: 30 osob

01/06

SAKO Brno spouští projekt RE-USE - Druhý život

Společnost SAKO ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna spouští projekt RE-USE -Druhý život, který má za cíl opětovné využití starých výrobků. Na 4 brněnských sběrných střediscích (Veveří, Hapalova, Jana Svobody a Okružní) vznikly nové zastřešené prostory, tzv. RE-USE pointy, kam lidé mohou přinášet drobnější věci od knih, sportovního vybavení až po různé zařízení domácností. Věci z RE-USE pointu si může kdokoliv odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje potom poputuje na veřejnou sbírku s názvem „Květiny pro Brno“, která podpoří výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě.

V rámci projektu lidé mohou odkládat nebo naopak pořídit různé zařízení domácností např. hrnce, talíře, hrníčky nebo knihy, časopisy, CD, hračky či sportovní potřeby. Výjimkou jsou elektrospotřebiče, které z technických důvodů prozatím není možné do projektu zařadit.

Tento pilotní projekt není jedinečný jen v tom, že přispívá k ochraně životní prostředí, ale také pomáhá brněnským rodinám začít nový a lepší život, i když se starou věcí. Kromě toho mohou odložené věci používat kreativní umělci, kteří často pozměňují nebo úplně mění původní funkci předmětů a dávají jim nový význam. Design z odpadu se ve světě stává velkým hitem, u nás zatím toto téma příliš rozšířené není.

V Brně se tak rozšiřuje myšlenka RE-USE managementu. V dubnu byl spuštěn projekt RE-NAB, který lidem umožňuje přinášet na vybraná sběrná střediska odpadu starý, ale stále funkční nábytek. Ten je potom poskytnut k užívání potřebným spoluobčanům. Do budoucna by se měl podobným způsobem prodlužovat životní cyklus například i vynošenému oblečení, staré obuvi či jiným produktům, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích.

Více informací o projektech RE-USE najdete zde

Vaše SAKO

26/05

Noc otevřených dveří

Milí návštěvníci dne otevřených dveří SAKO,
chceme vás informovat, že letos nebude den otevřených dveří tak, jak jej znáte, ale chystáme noc otevřených dveří :-). Podtitul akce je: „Víte, co vaše odpadky dělají v noci?“

Akce proběhne v sobotu 10. září 2016 od 16 do 24 hodin. Bližší informace o tom, na co se můžete těšit, budeme postupně zveřejňovat na našem webu a FB.

Vaše SAKO

03/05

Vyfoťte si své SAKO a vyhrajte zajímavé ceny

Jsme brněnská společnost pracující s odpadem. Tím, že s ním pracujeme, vidíme v něm i jeho krásu. A co vy? Jak vnímáte naši společnost a práci s odpadem? Zajímá nás váš názor, ukažte nám ho formou fotografie a vyhrajte zajímavé ceny.

Více o soutěži najdete zde.

Vaše SAKO

27/04

Projekt RE-NAB zajistí nábytek sociálně potřebným

Brno spouští další část unikátního projektu využívání zdánlivě nepotřebných věcí, tzv. nábytkovou banku. Od dnešního dne mohou Brňané darovat nepotřebný nábytek lidem v sociální nouzi. Na čtyřech sběrných střediscích odpadu nově fungují sklady projektu RE-NAB. Do nich mohou lidé odevzdat využitelný nábytek. Díky spolupráci magistrátních odborů životního prostředí a sociální péče se tento nábytek následně dostane až k potřebným.

Dřevěné, kovové či plastové stoly, stolky, židle, skříňky, komody, postele i police. Veškerý použitelný nábytek, včetně zahradního, mohou obyvatelé Brna odevzdat ve čtyřech sběrných střediscích na ulicích Veveří, Hapalova, Okružní a Jana Svobody. Odtud budou veškeré věci průběžně sváženy do skladu společnosti SAKO v Černovicích, kde bude nábytek elektronicky evidován. Následně jej odbor sociální péče nabídne potřebným k vybavení sociálních bytů. Město zajistí dovezení vybraného nábytku přímo na místo. 

Tímto projektem předcházíme vzniku odpadu a šetříme peníze z městského rozpočtu.  Zachovalý nábytek najde nové využití a pomůže lidem v tíživé sociální situaci, kteří by si nové vybavení domácnosti nemohli dovolit,“ vysvětlil přínosy projektu RE-NAB náměstek primátora Martin Ander.

Brno je prvním městem v republice, které podobný projekt zavádí. Zkušenosti s ním čerpá z Belgie či Rakouska, kde opětovné využití nábytku funguje.

Více informací o otevírací době jednotlivých středisek naleznete zde.

 

13/04

SAKO Brno zahájilo mytí odpadových nádob

Tento týden poprvé vyrazilo do brněnských ulic naše speciální vozidlo na mytí kontejnerů a popelnic. Stejně jako každý rok je jeho úkolem v období od dubna do října očistit každou nádobu na směsný komunální odpad. Těch se v Brně nachází více než 55 tisíc.

Mytí popelnic zajišťujeme pomocí speciálního vozidla Mercedes-Benz s mycím zařízením a vyklápěčem odpadových nádob. Čištění provádíme během standardního svozu a to buď ihned po vyprázdnění obsahu popelnice, nebo samostatně. To znamená, že je možné v jednom vozidle nádobu vyprázdnit a současně ji vymýt anebo nádoby nejdříve vyprázdníme jiným vozidlem a umývají se již vyprázdněné. V provozu města Brna se osvědčil způsob samostatného mytí. 

Každou nádobu vymýváme po dobu 6 až 10 sekund a vzniklá znečištěná voda je zachycována do sběrné vany, odkud je dále čerpána do samostatné nádrže. Po umytí stanoveného počtu odpadových nádob znečištěnou vodu odvážíme na vyčištění do naší čistírny odpadních vod v areálu divize Svoz na Černovické ulici.

Vaše SAKO

08/04

SAKO podporuje akci „Ukliďme svět, ukliďme Česko“

V sobotu 16. dubna vyrazí do brněnských ulic v rámci celorepublikové akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ dobrovolníci uklízet volně pohozené odpadky a černé skládky. Projekt už má silnou tradici, jen v Brně se loni pod jeho hlavičkou uskutečnilo 50 úklidových akcí, do kterých se zapojilo více než 1000 dobrovolníků.

SAKO stejně jako loni zajistí zdarma odvoz vysbíraného nepořádku na území celého Brna a navíc k úklidu poskytne pracovní rukavice a pytle.

Více informací najdete zde.

14/03

Sbíráme hrníčky pro dobrou věc

Opět zahajujeme sběr starých hrníčků, šálků, podšálků i skleniček. I letos je použijeme na den otevřených dveří, kdy si je naši návštěvníci můžou odnést domů.  Je to už tradice a nutno říci s velkým ohlasem. Takto se dostalo do oběhu už stovky hrníčků, které by jinak skončili bůhvíkde.

Hrnky, které nerozdáme na dni otevřených dveří, najdou využití ve Sdružení Práh, kde poslouží lidem s psychotickým onemocněním.

Pokud také doma nějaké ty zapomenuté máte, doneste je nám, my se o ně postaráme. Hrnky můžete nechat na vrátnici spalovny, která má nepřetržitý provoz (Jedovnická 2, Brno). Pokud jich máte hodně, pomůžeme vám s odvozem (kontaktní osoba Ing. Alena Procházková, tel.: 548 138 212, email: prochazkova@sako.cz).

Děkujeme, že dáte vašim starým hrnkům novou šanci. :)

Vaše SAKO

26/01

Výběrové řízení - referent financování, controllingu, SJM

Společnost SAKO Brno, a.s. vypisuje výběrové řízení na pozici referent financování, controllingu, SJM - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou. Termín pro doručení přihlášek byl stanoven do 10. 2. 2016 do 12 hodin k rukám asistentky ekonomického náměstka Ivany Jedličkové (tel.: 548 138 178, email: ekonom@sako.cz). Kvalifikační požadavky na uchazeče a bližší informace najdete v sekci Volná místa.

SAKO Brno

14/12

Pozor na falešné popeláře - upozornění pro občany

Opakovaně se k nám dostávají zprávy o popelářích, kteří chodí v předvánočním období po ulicích a pod různými záminkami vybírají peníze.

Upozorňujeme, že se nejedná o naše zaměstnance. Zaměstnanci společnosti SAKO mají jakékoliv podobné aktivity výslovně zakázány a porušení tohoto zákazu je postihováno.

SAKO Brno, a.s.

08/12

Provoz váhy na spalovně na konci roku 2015

Vážení obchodní partneři,
děkujeme Vám za dosavadní spolupráci a dovolujeme si Vás tímto informovat o změně provozní doby váhy na spalovně v době vánočních a novoročních svátků:

Pondělí            21.12.2015        06:00 – 20:00

Úterý               22.12.2015        06:00 – 20:00

Středa             23.12.2015        06:00 – 20:00

Čtvrtek            24.12.2015        06:00 – 14:00

Pátek              25.12.2015        06:00 – 16:00

Sobota            26.12.2015        06:00 – 14:00

Neděle            27.12.2015        zavřeno

Pondělí           28.12.2015        06:00 – 20:00

Úterý              29.12.2015        06:00 – 20:00

Středa            30.12.2015        06:00 – 20:00

Čtvrtek           31.12.2015        06:00 – 14:00

Pátek             01.01.2015        zavřeno

Sobota           02.01.2015        06:00 – 14:00

Neděle           03.12.2015        zavřeno

Děkujeme za pochopení a přejeme krásné vánoční svátky.

Vaše SAKO

 

03/12

Změna provozu na sběrných střediscích odpadu 5. a 6. 12. 2015

V sobotu 5. 12. 2015 bude sběrné středisko odpadu Točná otevřeno pouze do 16 hodin. V neděli 6. 12. 2015 bude na sběrném středisku Húskova, Páteřní, Hapalova a J. Faimonové zkrácena provozní doba do 15. hodiny. Důvodem omezení provozní doby je technická údržba.

Více informací o sběrných střediscích, jejich provozní době a odebíraných odpadech najdete zde nebo na naší mobilní aplikaci.

Děkujeme za pochopení
Vaše SAKO

 

10/11

Provoz ve státní svátek 17. listopadu 2015

Svoz komunálního odpadu v Brně bude v úterý 17. 11. 2015 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

16/10

Provoz ve státní svátek 28. října 2015

Svoz komunálního odpadu v Brně bude dne 28. 10. 2015 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

14/10

Vyjádření společnosti SAKO Brno k mylné informaci o množství emisí

Tento týden převzala některá média zavádějící informaci o tom, že brněnská spalovna meziročně vyprodukovala vyšší množství škodlivých látek. Chyba pravděpodobně vznikla špatnou interpretací údajů z Integrovaného registru znečišťování.

Z údajů v registru lze vysledovat navýšení množství škodlivých látek (dioxinů) v dovezeném odpadu, nikoliv však v objemu látek vypouštěných do ovzduší.

Ve skutečnosti bylo do ovzduší vypuštěno v roce 2014 třikrát méně dioxinů než v roce předchozím. Současně bylo v produktech čištění spalin zachyceno o třetinu více dioxinů než v roce 2013. Informace v registru jsou veřejné a každý zájemce si je tak může ověřit.

Spaliny vzniklé při energetickém využití odpadu procházejí pětistupňovým čištěním s účinností více jak 99,6 %. Zachycené škodlivé látky jsou moderními postupy zafixovány tak, aby nepoškozovaly životní prostředí.

Brněnská spalovna splňuje ty nejpřísnější emisní limity EU a svými ekologickými parametry se řadí ke špičkovým technologickým zařízením podobného typu v celé Evropě. 

SAKO Brno, a.s

12/10

Invaze třiďounů nezná hranic, zaplavují celé Brno

Třiďouni rozšířili svou působnost a přestěhovali se na brněnské zastávky. Neválí se tam po lavičkách, ale neúnavně informují, co je nového ve světě třídění.

Jsou všude na očích a denně na nás mrkají i z nálepek na barevných kontejnerech, kterých je v Brně přes čtyři tisíce. Připomínají nám, že se v každém barevném kontejneru vyskytuje chráněný živočich, který baští jen vyváženou plnohodnotnou stravu složenou z plastu, papíru a skla.

Nově také zavítali na sběrné dvory, kde dohlíží na správné třídění. Těm prostě nic neunikne :-)

Více o kampani najdete zde.

25/09

Provoz ve státní svátek 28. září

V den státního svátku v pondělí 28. září 2015 dojde k těmto úpravám naší provozní doby:

 • Váha na spalovně bude přijímat odpad v době od 06:00 do 16:00 hodin.
 • Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.
 • Svoz komunálního odpadu bude probíhat podle běžného harmonogramu.

Prosíme Vás, abyste těmto změnám přizpůsobili dopravu odpadu.

Děkujeme za pochopení.
Vaše SAKO

24/09

Technologická odstávka zařízení na energetické využívání odpadu

Vážení zákazníci,

rádi bychom vás informovali, že v období od 2. října do 4. listopadu 2015 proběhne plánovaná technologická odstávka zařízení na energetické využívání odpadu.

Z důvodu omezení kapacity našeho zařízení v tomto období bude optimalizován příjem odpadu od vybraných původců, kteří jsou o této skutečnosti předem informováni. Od 15. do 23. října 2015 může dojít k úplnému zastavení příjmu odpadu, v tomto případě vás budeme včas informovat prostřednictvím našich webových stránek.

Děkujeme za pochopení.

22/09

Brňané se v třídění zlepšují, množství separovaného odpadu výrazně stoupá

Za první polovinu letošního roku prošlo dotřiďovací linkou naší společnosti o 40 % více odpadu ze žlutých kontejnerů než v prvních šesti měsících roku 2014. Množství vytříděného papírů se navýšilo o 11 %. SAKO na to reagovalo optimalizací svozu a navýšením kontejnerů v brněnských ulicích.

Ke zřetelnému nárůstu tříděného odpadu ve žlutých popelnicích dochází od jara loňského roku. Zatímco v březnu 2014 jsme svezli přes 106 tun odpadu ze žlutých nádob, o rok později už to bylo téměř o 55 tun více. Letos v srpnu Brňané do žlutých popelnic odložili téměř 185 tun. Proto jsme navýšili četnost vyvážení barevných nádob a svoz separovaného odpadu zajišťuje podle upraveného harmonogramu osm osádek namísto původních šesti.

Třídění odpadu považujeme za jednu ze svých priorit a dlouhodobě této problematice věnujeme pozornost. Ve spolupráci se statutárním městem Brnem a obalovou společností EKOKOM již druhým rokem realizujeme komunikační kampaň, ve které se odlehčenou formou snažíme Brňany podporovat v separaci odpadu. Tváří kampaně jsou nové životní formy, třiďouni, kteří ovládli popelnice ve městě. Jezdí v brněnských tramvajích, komunikují na sociálních sítích a nově vyrazili i do škol, kde pomáhají dětem s tříděním odpadu. Kampaň přináší zajímavé výsledky a zdaleka ještě nekončí.

Lidé si stále více zvykají používat i mobilní aplikaci, prostřednictvím které nám týdně chodí několik hlášení o přeplněných barevných popelnicích. Takové oznámení se k nám dostane během několika sekund a my můžeme ihned reagovat zařazením stanoviště do nejbližší svozové trasy. Jsme rádi, že s námi takto lidé spolupracují a vždy se snažíme situaci vyřešit co nejdříve.

Děkujeme, že třídíte.
Vaše SAKO

18/09

Třiďouni už mají i své video

Třiďouni už jsou tak slavní, že o nich dokonce vznikl seriál, něco na způsob třiďounské Nemocnice na kraji města. :) Tak se mrkněte na první díl.

Úsměv z popelnice posílají třiďouni.

Více o kampani najdete zde.

 

11/09

SAKO je partnerem Dne náborů za Lužánkami

Rádi bychom vás pozvali na zajímavou akci pod názvem Den náborů za Lužánkami. Jedná se o prezentace jednotlivých klubů a jejich sportů s možností vyzkoušet každý sport. Akce proběhne v sobotu v prostorách bývalého hokejového stadionu za Lužánkami od devíti ráno do tří odpoledne.
Můžete se těšit například na besedu a autogramiádu s legendami i současnými sportovci.
Všechny děti dostanou příspěvky do klubů Unie ZDARMA.
Prvních sto dětí dostane poukaz na další sportovní aktivity v hodnotě 100,- Kč.
SAKO je partnerem této akce, takže přijedeme s našim stánkem, kde se děti dozví, jak se v Brně odpad energeticky využívá. Kontejnery s třiďouny samozřejmě nebudou chybět.

Těšíme se na viděnou.
Vaše SAKO

10/09

Výběrové řízení - vedoucí oddělení kalkulací, financování a controllingu

Společnost SAKO Brno, a.s. vypisuje výběrové řízení na pozici vedoucí oddělení kalkulací, financování a controllingu. Termín pro doručení přihlášek byl stanoven do 30. 9. 2015 do 12 hodin k rukám asistentky ekonomického náměstka Ivany Jedličkové (tel.: 548 138 178, email: ekonom@sako.cz). Kvalifikační požadavky na uchazeče a bližší informace najdete v sekci Volná místa.

SAKO Brno

 

24/08

Změna provozní doby váhy

Vážení obchodní partneři,
dovolte, abychom Vás informovali, že s účinností od 1. září 2015 dochází k trvalé změně provozní doby váhy na spalovně společnosti SAKO Brno, a.s.
Provozní doba váhy bude v pátek zkrácena o jednu hodinu, nově na dobu od 6:00 hodin do 19:00 hodin. K této změně společnost SAKO přistoupila z důvodu zefektivnění provozu.

Provozní doba váhy na spalovně společnosti SAKO Brno, a.s. od 1. 9. 2015:
pondělí – čtvrtek          6:00 – 20:00 hodin
pátek                                6:00 – 19:00 hodin
sobota                              6:00 – 14:00 hodin
neděle                               zavřeno

Prosíme Vás, abyste přizpůsobili dopravu této změně. Děkujeme za pochopení.

SAKO Brno

 

 

20/08

Dost bylo teorie, začínáme s praxí… třiďouni vyrazili do škol

Přináší dětem možnost třídit přímo ve školách a ověřit si, jak jsou na tom s tříděním. Děti dostanou zdarma krabice do tříd nebo na chodby, město Brno přistaví barevné kontejnery a bude je zdarma vyvážet. Školy tak ušetří tisíce korun a děti si můžou na vlastní kůži zkusit, jak se třídí v praxi.
Přidejte se, třídičů není nikdy dost :)

Třiďte zas!
Více o projektu zde.

18/08

I baterie budou mít svůj den - oslavte ho s námi a "vysmejčete" šuplíky

Středa 9. září bude poprvé v historii věnována třídění a recyklaci baterií v rámci Evropského dne recyklace baterií, do kterého se zapojilo i město Brno. Cílem této události je připomenout, proč je správné třídění a recyklace baterií důležité.
Jak můžete tento významný den oslavit a přispět k ochraně životního prostředí? Začněte doma třídit baterie - je to skutečně jednoduché. Třídění vám usnadní sběrná krabička ECOCHEESE, kterou si můžete zdarma objednat na webové stránce www.ecocheese.cz
Baterie lze pak odevzdávat ve sběrných dvorech, na školách, úřadech a v prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají baterie. Aktuální seznam všech sběrných míst a další informace o události naleznete na www.ecobat.cz

Vaše SAKO

12/08

SAKO je partnerem festivalu Překročme řeku

Třiďouni vás zvou na kulturně-společenskou akci Překročme řeku, která se uskuteční v sobotu na nábřeží Svitavy. SAKO je partnerem této akce, takže nebudou chybět ani kontejnery na třídění s námi Třiďouny!

Podrobnější informace o sobotním festivalu můžete najít na http://nabrezisvitavy.cz/.

Úsměv z popelnice posílají třiďouni.

Více o kampani najdete zde.

10/08

Envicentrum v první polovině letošního roku navštívilo už 2700 lidí

Zájem o naše zařízení neustále roste, každý rok nám přibývá okolo 1 000 nových návštěvníků, exkurze se objednávají půl roku dopředu. Za půl roku naše ENVIcentrum navštívilo už 2 700 lidí.

Z toho 400 dětí prvního stupně, 600 dětí druhého stupně základních škol, 350 středoškoláků, 350 vysokoškoláků. Z řad veřejnosti a různých organizací se na naše provozy přišlo podívat 300 návštěvníků a dalších 700 návštěvníků k nám zavítalo v rámci dne otevřených dveří.

Máme radost, že se někteří návštěvníci vrací i opakovaně a vždy přivedou někoho nového s sebou.

Více informací o aktivitách Envicentra najdete zde.

Děkujeme za přízeň
Envicentrum SAKO Brno

06/08

Sběrné středisko odpadu Plynárenská uzavřeno

Z technických důvodů bude sběrné středisko odpadu na ulici Plynárenská dlouhodobě uzavřeno. O obnovení bežné provozní doby vás budeme včas informovat. Nejbližší sběrná střediska a jejich provozní dobu najdete zde.

Děkujeme za pochopení
Vaše SAKO

30/07

Třiďouni vyrazili do ulic a obsadili tramvaje

Zatímco děti si plně užívají prázdninové dny, našim malým třiďounům naopak škola teprve začala. Pokud chcete nahlédnout do třiďounské výuky a zjistit, co zajímavého se naši malí nástupci čeledi třiďounovitých mohou dozvědět, můžete je od června sledovat v brněnských tramvajích.

Jestlipak víte, jaké další zdroje a kolik ušetří 1 tuna recyklovaného plastu?

Úsměv z popelnice posílají třiďouni - hubaté příšerky z barevných kontejnerů :)

Více o kampani najdete zde.

28/07

Už jste viděli naše nové informační materiály?

Abyste měli dostatek informací, snažíme se mít pro vás neustále aktuální a zajímavé zdroje. Letos jsme zpracovali hned několik brožurek o naší činnosti a film pro nejmenší návštěvníky Envicentra. Animovaný film s názvem „Smetí letí“ plynule navazuje na vzdělávací video o společnosti SAKO pro širokou veřejnost, které jsme pro vás připravili loni. Do budoucna se můžete těšit i na video, které nabídne ryze odborný pohled na naši práci.

Všechny materiály najdete na http://www.sako.cz/materialy-ke-stazeni/cz/

Vaše SAKO

24/07

SAKO v lokalitách, kde probíhají opravy ulic, zřizuje náhradní svozová stanoviště

S příchodem letních měsíců začala další vlna rekonstrukcí frekventovaných brněnských komunikací. To je také důvod, proč na mnoha místech dochází k problémům s odvozem komunálního odpadu. Lidé totiž často využívají k odkládání odpadu popelnice, na které jsou zvyklí, přestože se k nim svozová auta v době rekonstrukce nedostanou. Odpad v nich potom zapáchá a znepříjemňuje život občanům i popelářům, kteří se na místo musejí dostávat přes rozkopaný terén.

Ve všech neprůjezdných lokalitách zřizujeme v nejbližším možném místě náhradní svozová stanoviště tak, abychom občanům vynášení odpadků ztěžovali co nejméně. V souladu s platnou obecně závaznou vyhláškou všechny obyvatele dotčených objektů předem písemně o této skutečnosti informujeme. Problém nastává, když se k nám informace o výkopových pracích a jejich harmonogramu nedostanou včas. O neprůjezdnosti svozové trasy se pak dozvíme až na místě a musíme reagovat okamžitě.

V létě tohoto roku jsme zřizovali náhradní stanoviště odpadových nádob například v žabovřeských ulicích Minská, Horova a Bráfova, kde začala dlouhodobě plánovaná rekonstrukce. Opravy budou s největší pravděpodobností trvat déle než rok, proto Brňany z těchto lokalit žádáme, aby odpad neodkládali do vlastních popelnic, ale na trvale zajištěných náhradních stanovištích.

Vaše SAKO

16/07

Třiďouni zachvátili facebook

Třiďouni potřebují ke svému životu nejenom plnohodnotnou vyváženou stravu, ale i  sociální kontakt. Věnujte jim vaši pozornost a pravidelně je navštěvujte na jejich nových facebookových stránkách „Třiďte zas“.

Úsměv z popelnice posílají třiďouni.

Více o kampani najdete zde.

30/06

Provoz během červencových státních svátků

Svoz komunálního odpadu v Brně bude v pondělí 6. července 2015 probíhat podle běžného harmonogramu.

Váha na spalovně bude v tento den přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hodin.

Všechna sběrná střediska budou o státních svátcích 5. a 6. července uzavřena. Hned následující den, tj. v úterý 7. července, vám budou k dispozici podle standardní provozní doby.

Děkujeme za pochopení

SAKO

22/06

SAKO bylo u otevírání Bílé hory

Bílá hora, náš soused, se v sobotu 20. 6. 2015 slavnostně otevřela veřejnosti a SAKO bylo u toho.

Hlavním tématem dne byly závody v běhu v různých kategoriích. Zde si své síly poměřili děti, dospělí a každý, kdo i v tak proměnlivém, spíše deštivém počasí dorazil. I za zamračeného počasí bylo vidět hodně usměvavých závodníků, kterým nešlo jen o vítězství, ale o to svou účastí zahájit sezónu.

Jako doprovodný program probíhaly sportovní a zábavné soutěže, prezentace hasičské a popelářské techniky, ukázky dravců, koní a další zajímavosti.

U našeho stánku se návštěvníci seznámili se systémem třídění odpadu v Brně, děti si zkusily třídění na vlastní kůži. Vozily se v popelnicích a mohly si vlézt do kabiny našeho popelářského auta. Dokonce se nám povedl mini rekord v počtu dětí nacpaných do jedné 240 litrové popelnice. Vešlo jich tam přesně šest. :)

Vaše SAKO

09/06

Na otevřený den společnosti SAKO dorazilo tisíce návštěvníků

Pěkné počasí a bohatý doprovodný program přilákaly v neděli 7. června do areálu společnosti SAKO Brno více než 2500 návštěvníků na den odevřených dveří pod výstižným názvem „Hrajeme si na popeláře“. Děti i dospělí si tak užili  vydařené odpoledne plné her, soutěží, zábavy i poučení.

 „Malí popeláři“ se mohli svézt ve skutečném popelářském autě nebo si zazávodit na soutěžním okruhu s věrnými napodobeninami svozových aut na dálkové ovládání. V „SAKO obchodě“ se pak dala pořídit kompletní popelářská výbava v podobě malých popelniček, kšiltovek, slušivých montérek či skládacího modelu známého vozu na svoz odpadů, tzv. kukačky. Novou popelářskou profesi si na vlastní kůži řada dětí vyzkoušela při svážení a třídění odpadu v ulicích makety malého městečka.

Dětský program doplňovala řada atrakcí, soutěží a kulturních vystoupení.  Nechybělo malování na obličej, kutálení popelnic, dovádění ve skákacím hradě v podobě  nafukovacího popelářského auta nebo řádění na nafukovacích wipe-out kontejnerech.

Lákadlem byl i bohatý doprovodný program, který nabídl nové pohledy na problematiku odpadu, jeho třídění a zpracování. Každou celou hodinu se konala komentovaná prohlídka provozu třídicí linky a zařízení na energetické využívání odpadu. Přes 800 malých i velkých návštěvníků se tak seznámilo s cestou odpadu od jeho svozu přes třídění až po výrobu tepelné a elektrické energie. 

V areálu společnosti byla po celou dobu akce nainstalovaná ukázka speciální techniky včetně kompletní přehlídky nejrůznějších typů aut rozsáhlého vozového parku společnosti. 

Celou zdařilou akcí provázel návštěvníky populární moderátor rádia Krokodýl Jarek Hemala a o zajímavou kulturní vložku se postarala bubenická show brněnských konzervatoristů, kteří si tentokrát za nástroje vybrali různé typy popelnic.

Zájem veřejnosti předčil očekávání organizátorů, o čemž svědčí i slova ředitele společnosti Jiřího Kratochvila: „Mám radost, že i přes velké množství jiných akcí, které se v tyto dny konaly, se lidé rozhodli přijít právě k nám. Kladné ohlasy nás již nyní motivují k plánování dalšího ročníku. Věřím, že bude minimálně stejně vydařený jako ten letošní.“

Celá akce si vytkla, kromě příjemné zábavy, jeden důležitý cíl. Přiblížit Brňanům názorným způsobem problematiku odpadového hospodářství, motivovat je ke třídění odpadů a zbavit je některých předsudků vůči jeho energetickému zpracovávání.

Akce se osobně zúčastnila i předsedkyně představenstva společnosti Jana Drápalová, která velmi ocenila zájem občanů dozvědět se více o nakládání s odpady. „Jsem velmi mile překvapena jak návštěvností akce, tak pozitivními statistikami v oblasti třídění odpadů ve městě Brně, které ukazují, že lidé jsou ke svému okolí i celému městu odpovědní a ohleduplní. Náš dík patří všem, kteří se podílí na tom, že v Brně nakládáme s odpady ekologicky i ekonomicky“.

Brno se v oblasti ekologického nakládání s odpady řadí k předním evropským městům. Díky propracovanému systému odpadového hospodářství a modernímu zařízení na energetické využívání odpadů společnosti SAKO dokáže vytřídit, zpracovat nebo energeticky zužitkovat více než 97% směsného komunálního odpadu vzniklého na území města.  

 

04/05

Změna provozu na sběrném středisku Zámecká

Ve dnech 5. 5. až 13. 5. 2015 bude sběrné středisko odpadu Zámecká zcela uzavřeno z důvodu výkopových prací. Nejbližší sběrné středisko je SSO Sladovnická, SSO Malinská a SSO Košuličova. Seznam a provozní dobu sběrných středisek najdete zde.

Děkujeme za pochopení
Vaše SAKO

28/04

Provoz během květnových státních svátků

Svoz komunálního odpadu v Brně bude dne 1. a 8. 5. 2015 probíhat podle běžného harmonogramu. Váha v tyto dny přijímá odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hodin.

Všechna sběrná střediska budou o státních svátcích uzavřena. Hned následující den, tj. 2. a 9. 5. 2015, vám budou k dispozici podle standardní provozní doby.

Děkujeme za pochopení.
SAKO

27/04

Společnost SAKO Brno je kvalitně řízenou a odpovědnou firmou, potvrdil audit

Společnost SAKO Brno úspěšně obhájila v nezávislém auditu společnosti TÜV SÜD Czech certifikát systému řízení kvality (ISO 9001) a nově získala certifikáty za odpovědný přístup k oblasti životního prostředí (ISO 14001) a za kvalitu řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OHSAS 18001).

„Získání certifikátů ISO je především dobrým signálem pro naše zákazníky, partnery i celé město Brno. Potvrzuje, že se jako firma řídíme přísnými normami a standardy. Jak v oblasti řízení a fungování firmy, tak odpovědným přístupem k ekologickým a bezpečnostním aspektům všech oblastí našeho podnikání“, komentuje událost předsedkyně představenstva společnosti Ing. Jana Drápalová.

SAKO Brno pracuje na zlepšování svého podnikatelského i environmentálního profilu dlouhodobě. Systém řízení kvality podle normy ISO 9001 společnost zavedla již v roce 2002 a logickým krokem pak bylo jeho rozšíření o systém ekologického řízení firmy a oblast managamentu bezpečnosti a ochrany zdraví.

Nezávislý audit proběhl v únoru letošního roku a na základě jeho výsledků obdržela společnost SAKO Brno 9. dubna certifikáty tří zmíněných norem ISO, které zahrnují všechny činnosti firmy v oblasti odpadového hospodářství, včetně provozu spalovny určené k energetickému využívání odpadů. 

SAKO Brno tak potvrzuje, že je moderní a odpovědnou firmou, která svoji podnikatelskou činnost zakládá především na kvalitě služeb, ohleduplnosti k životnímu prostředí a vysokém standardu bezpečnosti práce jak pro zaměstnance, tak pro obyvatele města Brna.

Vaše SAKO

 

 

24/04

Spalovna se otevírá veřejnosti

Přijměte srdečné pozvání na Den otevřených dveří naší společnosti, který proběhne 7. června 2015. Máme pro vás připravené exkurze do našeho provozu a celý den si hrajeme na popeláře. Podrobnější informace naleznete zde.

 Vaše SAKO

14/04

SAKO zve na oslavy Dne Země

Brněnské dny pro Zemi vám nabízí jedinečnou možnost nahlédnout pod roušku spalovny a třídění odpadu. Na přednáškách, které pro vás připravujeme, dostanete informace z první ruky.

Víte, kde končí brněnský odpad z černých popelnic a co se s ním děje? Na vaše otázky odpoví environmentální specialistka RNDr. Jana Suzová na přednášce „Je spalovna strašák nebo užitečné zařízení?“ dne 21. 4. 2015 od 17 hodin ve spalovně.

Že třídění není jen o barevných kontejnerech, ale i o sběrných dvorech se můžete přesvědčit 20. 4. 2015 od 17 hodin na sběrném středisku J. Faimonové. Komentovanou prohlídku má pro vás připravenou Ing. Alena Procházková z ENVIcentra SAKO. Sraz přímo na sběrném dvoře.

Zajímá vás, co se děje s odpady z barevných kontejnerů, jaké je jejich následné využití a jak se zpracovává? Světem třídění vás provede Ing. Alena Procházková z ENVIcentra SAKO. Akce se koná dne 22. 4. 2015 od 16 hodin ve spalovně.

Na všechny přednášky je nutná předchozí rezervace na tel.: 548 138 212 nebo prostřednictvím e-mailu: envicentrum@sako.cz.

Na tyto aktivity navazujeme v sobotu 25. 4. 2015 od 10 do 21 hodin velkou oslavou Dne Země na Kraví Hoře s ústředním tématem „Posviťme si na to!“ Pořádně si posvítíme na spalovnu a všem ukážeme, jak se dělá světlo z odpadků.

To, že odpad není žádná novinka, vám ukáže naše výstava s názvem „Brněnské odpadky v čase“. Můžete se na ní zajít podívat do kulturního centra v Líšni v průběhu celého dubna.

Na viděnou se těší

Vaše SAKO

 

08/04

Odpoledne na sběrném středisku odpadu

V rámci projektu „Ukliďme Medlánky“ pro vás SAKO připravilo komentované prohlídky sběrného střediska, kde se dozvíte, jak tato zařízení fungují a co se s odloženým odpadem děje dále. Pro děti jsou na místě připraveny tvořivé dílničky z recy materiálů, úkoly s ekologickou tématikou a jiné zajímavé aktivity.
Akce se uskuteční 11. 4. 2015 na sběrném středisku Rysova od 14 do 17 hodin. Komentované prohlídky začínají ve 14 a 16 hodin.

Přijďte s námi strávit příjemné sobotní odpoledne a dozvědět se o třídění odpadu více.

Vaše SAKO

01/04

I SAKO se zapojí do dobrovolnické akce „Ukliďme Česko“

Projekt „Ukliďme Česko“ vychází z mezinárodně osvědčeného modelu „Let's Do It!“, jehož cílem je boj proti vzniku černých skládek a jejich likvidace. Smyslem je zapojit co nejvíce dobrovolníků, uklidit černé skládky či volně pohozené odpadky z našich měst a přírody a také vyvolat celospolečenskou diskusi k této problematice. Letošní ročník se uskuteční v sobotu 18. dubna 2015.

Naše společnost v rámci akce zajistí zdarma odvoz vysbíraného nepořádku na území města Brna. Dobrovolníkům navíc poskytneme 1000 pytlů a ochranných rukavic. Zapojit se můžete i vy. Vítaný je každý, koho myšlenka „Ukliďme Česko" oslovila a chce se do realizace projektu aktivně zapojit nebo jej finančně či materiálově podpořit.

K projektu vznikla i mobilní aplikace pod názvem „Zmapuj to“, umožňující do interaktivní mapy zanášet lokace nelegálních skládek, které se společně pokusíme v rámci této celostátní akce uklidit.

Více podrobností najdete na webových stránkách www.uklidmecesko.cz.

Vaše SAKO

24/03

Svoz odpadu ve městě Brně na Velikonoční pondělí

Na Velikonoční pondělí nebude ve městě Brně probíhat svoz komunálního ani separovaného odpadu. Společnost SAKO Brno přesouvá odvoz odpadu z pondělí 6. 4. 2015 na úterý 7. 4. 2015 a analogicky další svoz proběhne vždy s jednodenním posunem. To znamená, že v 15. týdnu bude běžný pondělní svoz proveden až v úterý, úterní ve středu, středeční ve čtvrtek, čtvrteční v pátek a páteční svoz bude proveden v sobotu 11. 4. 2015.
Sběrná střediska odpadu, jejichž obsluhu společnost SAKO Brno zajišťuje, budou na Velikonoční pondělí uzavřena. Mimo tento den budou občanům k dispozici podle standardní otevírací doby.

Vaše SAKO

23/03

Modernizujeme vozový park

Naše společnost pořídila v rámci modernizace svého vozového parku sedm nových vozidel značky Mercedes-Benz, která splňují nejpřísnější normy a požadavky na šetrnost k životnímu prostředí i bezpečnost provozu.  

Do vozového parku nově přibude třístranný sklápěč, jejž využije divize Spalovna k odvozu škváry. Zbylých šest vozů nalezne uplatnění na středisku svozu velkoobjemových kontejnerů divize Svoz. Všechny jsou dvounápravové, mají automatizovanou převodovku a splňují podmínky pro přepravu nebezpečných odpadů (ADR).

Dva valníky se začnou používat pro rozvážení nových odpadových nádob a k výměně za poškozené a také pro odvoz televizorů, monitorů či dalších vyřazených elektrozařízení z 37 brněnských sběrných středisek odpadů. Čtyři hákové nosiče budou využívány na dopravu velkoobjemových kontejnerů. Dva z nich mají nosnost 10 tun a zbylé 6 tun.

 „Všechny nové vozy již splňují požadavky emisní normy Euro 6, jsou tak maximálně hospodárné a současně šetrné vůči životnímu prostředí,“ uvedl Ing. Jiří Kratochvil, ředitel společnosti SAKO Brno. Firma podle Jiřího Kratochvila klade důraz na to, aby vozidla pohybující se v ulicích města byla bezpečná, s nízkými emisemi a hlučností. Současně proběhla optimalizace svozových tras, tak aby vozidla jezdila efektivně a respektovala provoz ve městě.

Naše společnost poskytuje komplexní služby v oblasti odpadového hospodářství pro města, obce, obchodní společnosti, živnostníky a občany. Disponujeme moderním vozovým parkem se 30 specializovanými vozidly, která se starají o svoz komunálního a tříděného odpadu. Všechny vozy určené pro svoz odpadu mají nástavby s lineárním stlačováním, které pojmou až 22 m3. Na území města Brna zajišťujeme svoz z téměř 55 tisíc sběrných nádob na směsný komunální odpad a přes 4 tisíce nádob určených k odkládání separovaného odpadu.

Vaše SAKO

27/02

Zveme Vás na seminář Snižování nákladů v bytovém domě

Vážení občané a zájemci o problematiku úspor ve vytápění,

zveme Vás na seminář "Snižování nákladů v bytovém domě", který se koná ve středu 4. 3. 2015, od 9:00 do 13:00 hod. v hotelu Avanti (ul. Střední 61, Brno).

Seminář pořádá občanské sdružení Pro náš dům, mezi přednášejícími jsou odborníci ze společností Teplárny Brno, a.s. a SAKO Brno, a.s. Hlavními tématy přednášek jsou dodávky tepla, úspory ve vytápění bytového domu či právní podmínky pro fungování bytových družstev.

Těšíme se na setkání s Vámi!

Pozvánka ke stažení zde (PDF)

Na seminář není nutné se předem registrovat, registrace probíhá na místě od 8:30 hod.

Pokud byste měli zájem se předem přihlásit, můžete telefonicky nebo prostřednictvím přihlašovacího formuláře - kontakty a formulář k dispozici na webu občanského sdružení Pro náš dům.

19/02

SAKO je hrdým partnerem projektu Srdcerváči

V pondělí 16. 2. 2015 v SAKU proběhlo noční focení spalovny v rámci projektu s názvem Srdcerváči, na kterém už druhým rokem participujeme. Akce se zúčastnili zájemci o nevšední pohled na noční spalovnu a její industriální atmosféru. Nejenže zájemci dostali příležitost si naše prostory nafotit, ale také se na ně podívat v noci, kdy jsou běžně pro návštěvníky uzavřeny.

Srdcerváči jsou fundraisingovou kampaní Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Výtěžek je věnován na podporu nových pracovních příležitostí pro lidi, kteří neměli tolik štěstí a kvůli svým handicapům těžko hledají zaměstnání. Srdcerváči stojí na principu „win-win“, což znamená vítězství na obou stranách. Jako protihodnotu za finanční příspěvek si každý dárce může z online katalogu vybrat nevšední dárek či zážitek, který nelze běžně koupit.

Během dvou ročníků 2013 a 2014 se Srdcerváčům podařilo získat téměř 1 000 000 korun a najít práci pro více než 700 lidí.

Více informací o projektu najdete na www.srdcervaci.cz.

Vaše SAKO

11/02

SAKO zavádí na sběrných střediscích sběr použitých rostlinných olejů

Naše společnost ve spolupráci s městem Brnem nově zavádí sběr použitých rostlinných olejů. Použité jedlé oleje Brňané mohou odevzdat v každém z 37 sběrných středisek odpadu, na kterých jsou rozmístěny černé plastové popelnice s nálepkou označující, že jde o nádoby určené k odkládání olejů z domácnosti. Podmínkou je, aby byly v uzavíratelných obalech, například PET lahvích, uzavřených kbelících nebo kanystrech.

SAKO se tak snaží odlehčit městským kanalizacím, které jsou vylitými oleji do umyvadel a záchodů zatěžovány, a udělalo tak další krok k ekologičtějšímu nakládání s odpady.

Nejbližší středisko si můžete vyhledat na našich webových stránkách, popř. si může do svého mobilního telefonu stáhnout aplikaci, která umí jednoduše sběrné středisko odpadu najít. Stačí si načíst QR kód, který přikládáme.

     

Vaše SAKO

27/01

V roce 2014 občané města Brna odevzdali na sběrná střediska odpadů více než 13 tisíc tun odpadu

V roce 2014 občané města Brna odevzdali na sběrná střediska odpadů téměř 13 tisíc tun odpadu. Převážně se jednalo o velkoobjemový odpad (cca 2/3) a bioodpad (cca 1/6). Řidiči společnosti SAKO tak loni z těchto středisek vyvezli okolo 11 tisíc kontejnerů.

Odpad

Množství (t)

Velkoobjemový

8 638,06

Bioodpad

2 384,90

Papír

569,98

PET

40,80

Sklo

277,34

Kovy

279,51

Polystyren

20,24

Al obaly

2,50

Vaše SAKO

 

08/12

Provoz váhy na spalovně na konci roku 2014

Vážení spolupracovníci a klienti,
rádi bychom Vás upozornili, že během vánočních svátků dojde k těmto změnám v provozní době naši váhy:

24. 12. 2014:   06:00 - 14:00

25. 12. 2014:   06:00 - 16:00

26. 12. 2014:   06:00 - 16:00

31. 12. 2014:   06:00 - 14:00

01. 01. 2015:   zavřeno

Děkujeme za pochopení a přejeme krásné vánoční svátky.

Vaše SAKO

03/12

Svoz odpadu během vánočních svátků

Vážení spoluobčané,

i během vánočních svátků pro vás zajistíme odvoz komunálního odpadu v Brně jako ve všední dny, podle běžného harmonogramu.

Pouze ze čtvrtka 1. ledna 2015 se odvoz přesouvá na pátek 2. ledna a tím se další odvoz posune o jeden den dopředu. V praxi to znamená, že v prvním týdnu 2015 běžný čtvrteční odvoz bude proveden až v pátek, páteční v sobotu.

Sběrná střediska odpadu, jejichž obsluhu zajišťuje SAKO, budou mít zavřeno: 24. 12. až 26. 12. 2014 a 31. 12. až 1. 1. 2015. Mimo tuto dobu platí standardní provoz.

Děkujeme za pochopení.

Vaše SAKO

14/11

Provoz ve státní svátek 17. listopadu 2014

Svoz komunálního odpadu v Brně bude dne 17. 11. 2014 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení.

07/11

Invaze začíná

SAKO ve spolupráci s městem Brnem a společností EKO-KOM prostřednictvím komunikační kampaně podporuje správné nakládání s odpady. Cílem je zejména naučit brňáky odpad třídit a zvýšit účinnost využívání komunálních odpadů. 

Naší snahou je vytvořit neotřelou a hlavně hravou kampaň, která upoutá pozornost a vzbudí zájem.  Tváří kampaně s názvem „Invaze začíná“ se proto staly exotické životní formy - třiďouni, kteří postupně učí lidi, jak správně s odpadem nakládat.  Umí být roztomilí i děsiví, ale hlavně umí vždy trefně a jednoduše říct, které druhy odpadů lze třídit a do kterých kontejnerů přesně patří. Zatím jsou známy tři poddruhy. Třiďoun modrohlavý pojídá pouze papír, třiďoun žlutohlavý se živí plasty a nápojovými kartony a třiďoun zelenohlavý miluje sklo.

Dosud jste se s třiďouny mohli setkat na billboardech. Od příštího týdne začnou brňáky oslovovat i v projekci na Obchodním centru Letmo nebo v MHD. Ani tímto jejich úkol nekončí, i dále je budeme vídat na různých místech v Brně. Tak mějte oči na stopkách…

Více informací o kampani budete postupně nacházet na našich webových stránkách.

Doufáme, že se těmto nenasytným příšerkám bude ve městě dařit a že nebudou trpět hlady.

05/11

Kam se starým textilem, botami či hračkami?

Nově jsme na brněnská sběrná střediska odpadů rozmístili kontejnery, do kterých můžete odkládat nepotřebný textil, boty a hračky. Pokud takové věci doma máte a nechcete je vyhazovat mezi směsný komunální odpad, můžete využít této nové služby sběrných středisek odpadu. Uděláte tak další krok na cestě správným směrem v oblasti životního prostředí a navíc podpoříte dobrou věc.

Upotřebitelné věci předáme k humanitárním účelům pro sociálně potřebné občany. Věci, které již upotřebitelné k těmto účelům nejsou, použijeme k dalšímu průmyslovému zpracování (recyklaci).

A co do nového kontejneru patří?

 • čistý a suchý textil
 • veškeré oděvy
 • bytový textil - záclony, závěsy, povlečení, potahy, ubrusy a deky
 • spárované svázané boty
 • hračky plastové, elektronické a plyšové

Do tohoto sběrného kontejneru nepatří znečištěný nebo mokrý textil, matrace, molitan, koberce, netextilní materiály, komunální odpad, elektrospotřebiče.

Děkujeme, že vám nakládání s odpadem není lhostejné.

16/10

Nepotřebné pomáhá potřebným

Společnost SAKO se snaží, aby se hezké a funkční věci nevyhazovaly, ale aby našly svého nového majitele. Proto spolupracujeme i s Nadací Veronika, která se prostřednictvím tzv. nadačních obchodů snaží získávat finanční prostředky pro projekty ochrany a výsadby zeleně, obnovu přírodních zahrad u škol a školek a další ekologické, komunitní či kulturní projekty, zkvalitňující život v Brně.

I vy můžete podpořit dobrou věc tím, že drobné nepoškozené věci zdarma přenecháte tzv. nadačním obchodům. Může jít o věci různého druhu (hračky, porcelán, bižuterie, oblečení, obuv či řada dalších). Více informací najdete na http://www.nadacniobchod.cz/.

Děkujeme, že pomáháte.

15/10

Naše společnost je hrdým partnerem projektu Srdcerváči

Naše společnost je hrdým partnerem projektu Srdcerváči, který se celým srdcem rve za dostatek férové práce pro zdravotně postižené.

Úspěšná kampaň Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením - NFOZP s názvem Srdcerváči pokračuje. V minulém roce se Srdcerváčům podařilo získat téměř 500 000 korun a najít práci pro více než 600 lidí. Výtěžek je věnován na podporu nových pracovních příležitostí pro lidi, kteří neměli tolik štěstí a kvůli svým handicapům těžko hledají zaměstnání.
Více se dozvíte na: www.srdcervaci.cz.

09/10

Provoz ve státní svátek 28. října 2014

Svoz komunálního odpadu v Brně bude dne 28. 10. 2014 probíhat podle běžného harmonogramu. Spalovna bude přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Všechna sběrná střediska odpadu budou uzavřrena.

Děkujeme za pochopení.

29/09

Změna provozu na sběrném středisku Húskova

Od 19. 8. – 20. 10. 2014 bude uzavřeno sběrné středisko odpadů Húskova z důvodu plánované rekonstrukce. Nejbližší sběrné středisko je SSO Mírová a SSO Bří Žůrků.

Děkujeme za pochopení.

25/09

Novinka v oblasti tříděných odpadů pro právnické osoby a fyzické osoby podnikající

Statutární město Brno od 1. října 2014 nabízí pro právnické osoby a fyzické osoby podnikající možnost zapojení do systému sběru a svozu komunálního odpadu zavedeného statutárním městem Brnem v oblasti využitelných složek komunálního odpadu. Zapojené subjekty budou moci odkládat papír, sklo, plasty a nápojové kartony do nádob umístěných na území statutárního města Brna (veřejná prostranství a sběrná střediska odpadů). Další informace naleznete zde

11/09

Zalistujte si naší historií

V letošním roce oslavila společnost SAKO Brno, a.s. dvacáté výročí svého založení. Při této příležitosti byla za účasti primátora našeho města představena a pokřtěna nová kniha Brněnské odpady v čase, která mapuje nakládání s odpady v Brně a tedy i historii brněnské spalovny od středověku po současnost. Pokud si chcete zalistovat naší historií, knihu v elektronické podobě jsme pro vás zveřejnili zde.

14/08

Změna provozu na sběrném středisku Húskova

Od 19. 8. – 30. 9. 2014 bude uzavřeno sběrné středisko odpadů Húskova z důvodu plánované rekonstrukce. Nejbližší sběrné středisko je SSO Mírová a SSO Bří Žůrků.

Děkujeme za pochopení.

 

01/07

Brno třídí nově

Město Brno zavedlo od dubna 2014 sběr směsných plastů.  Občané si mohou do žlutých či velkých drátěných kontejnerů na stanovištích tříděného odpadu ukládat více druhů plastů, než tomu bylo donedávna. Sortiment dříve sbíraných PET lahví a nápojových kartonů se rozšířil o další druhy plastových obalů.

11/06

Slavíme 20 let založení akciové společnosti

V neděli 9. června zaplavily brněnskou spalovnu tisíce návštěvníků, kteří i přes horké letní počasí dorazili na den otevřených dveří v SAKU. Spalovna v tento den ožila bohatým programem plným zábavy i poučení, ve kterém hlavní roli hrál odpad.

31/05

Odpad jako živobytí

Reportáž odvysílaná Českou televizí v pořadu Týden v regionech  31. 5. 2014 (5.-10. minuta) ukázala pohled na odpad z druhé strany, očima lidí, kteří se o něj denně starají. Reportáž naleznete ZDE 

22/05

Poplatek za komunální odpad za rok 2014

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že Magistrát města Brna stanovil výši poplatku za komunální odpad za rok 2014 na 670 Kč. Poplatek se hradí městu Brnu a pro jistotu Vám připomínáme, že nejzazší termín jeho zaplacení je datum 31.5.2014. Veškeré podrobnosti najdete na stránkách Magistrátu města Brna.

Vaše SAKO Brno

08/05

Popelářský vůz SAKA se blýsknul v alegorickém majálesovém průvodu

SAKO podpořilo studenty z Mendelovy univerzity, kteří vsadili na ekologickou notu. Popelářský vůz na tříděný odpad se vydal do ulic Brna obklopený studenty převlečenými do recykostýmů z papíru, PET lahví či jiných plastů. Studenti bubnující na barevné popelnice šířili myšlenku třídění odpadu. Fotografie z průvodu naleznete ZDE

01/04

Od dubna Brno třídí všechny plasty

Brňané mohou do žlutých kontejnerů nově vhazovat veškeré použité plastové obaly. Do žlutých nádob tak patří od dubna navíc igelitové tašky, sáčky a fólie, nebo třeba plastové kelímky od potravin a plastové nádoby od čisticích prostředků, pracích prášků a aviváží. Stejně jako doposud mohou lidé do žlutých nádob třídit také nápojové kartóny. Změna systému třídění odpadů se naopak netýká skla a papíru. Třídění těchto odpadů zůstává při starém. Více informací ZDE

17/01

Obnovujeme vozový park

Více čistoty, ekologie a bezpečnosti v ulicích města. Modernizujeme výrazným způsobem vozový park. Sedm nových vozidel značky Mercedes-Benz splňuje nejpřísnější normy a požadavky na ekologii a bezpečnost provozu.  Absolutní novinkou jsou dvě moderní auta typu Econic, určená speciálně do prostředí velkých městských aglomerací.

06/01

Co se stromky po Vánocích?

Jako každý rok jej můžete dát k vaší popelnici a my se o něj postaráme, postupně je odvezeme. Další možnost je zavézt stromek na sběrné středisko odpadu.

Děkujeme za spolupráci.

06/01

Exkurze v lednu neprovázíme

Milí příznivci našeho zařízení, omlouváme se vám, z důvodu rekonstrukce naší přednáškové místnosti se v lednu exkurze nekonají. Těšíme se na vás od února 2014.

Vaše ENVIcentrum

12/12

Postaráme se o odpad i o Vánocích

Milí spoluobčané, chceme vás ujistit, že odvoz komunálního odpadu v Brně bude o vánočních svátcích probíhat jako ve všední dny, podle běžného harmonogramu.

Pouze ze středy 1. ledna 2014 se odvoz přesouvá na čtvrtek 2. ledna a tím se další odvoz posune o jeden den dopředu. V praxi to znamená, že v prvním týdnu 2014 běžný středeční odvoz bude proveden až ve čtvrtek, čtvrteční v pátek a páteční v sobotu.

Sběrná střediska odpadu jejichž obsluhu zajišťuje SAKO budou mít zavřeno: 24. 12. až 26. 12. 2013 a 31. 12. až 1. 1. 2014. Mimo tuto dobu platí standardní provoz.

Děkujeme za pochopení.

02/12

Provoz váhy na spalovně na konci roku 2013

Milí spolupracovníci a klienti,
chceme vás upozornit na změnu provozní doby naši váhy:

24. 12. 2013   6:00 až 14:00
25. 12. 2013   6:00 až 16:00
26. 12. 2013   6:00 až 16:00
31. 12. 2013   6:00 až 15:00
01. 01. 2014       zavřeno

Děkujeme za pochopení.

Přejeme vám všem příjemné prožití vánočních svátků se spoustou milých setkání a hezkých překvapení.


 

28/06

Provoz ve státní svátky 5. a 6. července 2013

Ve státní svátky 5. a 6. července 2013 bude svoz komunálního odpadu v Brně probíhat dle běžného harmonogramu svozu. Sběrná střediska odpadu obsluhovaná společností SAKO Brno, a.s., budou mít ve státní svátky zavřeno. Spalovna komunálního odpadu bude v pátek 5.7. přijímat odpady ve zkrácené provozní době od 6:00 do 16:00 hod. Děkujeme za pochopení.

12/06

V neděli 9.června to ve spalovně žilo!

Společnost SAKO Brno, a.s., uspořádala v neděli 9. června den otevřených dveří do areálu spalovny a dotřiďovací linky v Brně Líšni. Branou prošlo více jak 2000 návštěvníků, kteří zde našli informace i zábavu vše pod hlavičkou odpadu.

29/04

Příjem odpadu o hmotnosti nad 1,5 tuny

Od 1.5.2013 je obnovena možnosti přivážet na spalovnu množství odpadu menší než 4 tuny. Minimální hmotnost přivezeného odpadu je nově stanovena na 1,5 tuny. Pro tyto menší návozy, z důvodu plynulosti dopravy v prostoru spalovny, je provozní doba: Po – Pá 06.00 – 08.00 a 14.00 – 20.00 hod. SO 06.00 – 14.00 hod.