Úvod / Aktuality / O víkendu v SAKU zasahovali hasiči. Taktické cvičení bylo součástí bezpečnostních preventivních opatření

O víkendu v SAKU zasahovali hasiči. Taktické cvičení bylo součástí bezpečnostních preventivních opatření

Brněnští profesionální hasiči tuto neděli absolvovali cvičný hasičský zásah, který proběhl v areálu zařízení na energetické využívání odpadu společnosti SAKO. Cílem bylo prověřit akceschopnost hasičských jednotek, funkčnost instalovaných požárních zařízení a označení přístupových cest a dveří ke snadnější orientaci pro zasahující hasiče. 

Naší snahou je být maximálně připravení pro případ jakékoliv eventuality. Tentokrát jsme testovali hašení požáru v zásobníku odpadu. Přímo u něj máme permanentně umístěny nadzemní a podzemní hydranty a vodní děla neboli tzv. lafetové proudnice. Ty by v případě požáru byly schopny jej uhasit. V zásobníku jsou potom instalovány termokamery, které umí rozpoznat ohnisko nebezpečí vzplanutí. V brněnském zařízení na energetické využívání odpadu naštěstí v posledních letech nedošlo k situaci, kdy by bylo potřeba hasiče přivolat.   

Námětem cvičení byl požár, který měl vzniknout vysypáním žhnoucího popela do zásobníku komunálního odpadu z popelářského vozu. Obsluha jeřábu zjistila požár, který se šířil ze shozů směrem ke středu zásobníku. Ten byl následně zpozorován kamerovým systémem na velínu SAKO. Poté došlo k jeho ohlášení na krajské operační a informační středisko hasičského záchranného sboru JMK. Do tří minut byl jednotkám požární ochrany v Líšni a Slatině vyhlášen I. stupně požárního poplachu. Po zjištění velkého rozsahu požáru byla do akce povolána tři velkokapacitní vozidla.

Nedělní taktické cvičení nezjistilo žádné zásadní nedostatky a potvrdilo připravenost společnosti SAKO pro případ požáru. V dalších týdnech bude probíhat podrobnější vyhodnocení celé akce.

Na fotky z akce se můžete podívat v galerii níže.

Hasiči v SAKU


Zpět na archiv aktualit