Úvod / Aktuality / Brno bude třídit se strojovou přesností

Brno bude třídit se strojovou přesností

Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v areálu SAKO Brno. Zde se plasty postupně vysypávají na dopravníkový pás, odkud hbité ruce dělníků a dělnic vytahují komodity, putující k další recyklaci. Ano, čtete správně. Dotřiďování je stále založeno na ručním třídění. Je tomu tak nejen v Brně, ale také na ostatních místech republiky. Rychlost i kvalitu třídění tak ponejvíc ovlivňuje lidský faktor, o nutnosti dodržovat přísná hygienická a bezpečnostní pravidla při přímém styku s odpadem ani nemluvě.

Odpad však na nikoho nečeká, neustále ho přibývá. „Ruční dotřiďovací linka na papír a plast je na hraně svých kapacitních možností. V loňském roce zpracovala šest a půl tisíce tun papíru a čtyři tisíce tun plastu. Ruční dotřiďování již nestačí. Množství navezeného papíru a plastu se každoročně zvyšuje, za posledních pět let v souhrnu o 40 %,“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Ruční třídění plastu v Brně, jako prvním místě v republice, bude brzy minulostí. SAKO Brno získalo stavební povolení a brzy začne stavět dotřiďovací linku s automatickým provozem. Významně to zvýší rychlost, a hlavně efektivitu i variabilitu dotřiďování, vždyť tato technologie zvládne vytřídit až 4,5 tuny odpadu za hodinu.

Automatická dotřiďovací linka umožní efektivně zpracovat sbíraný plast a papír a jako první v republice si poradí i s odpadem uloženým v pytlích, který roztrhne tak, aby na třídící linku postupoval už volně ložený. Optické separátory automaticky vytřídí komodity dle jejich typu, například na PET lahve a nápojové kartony. PETky rozpozná také podle jejich barevnosti. „Čistota vytříděného materiálu bude přibližně 90%, což je hodnota, na níž dotřiďovací linky, založené na lidském faktoru, prostě nemohou dosáhnout,“ doplňuje Filip Leder.

Balistická separace rozdělí odpad na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy).

Moderní technologie si poradí také s kovy. S účinností minimálně 80 % zachytí magnetický separátor například konzervy, víčka, plechovky.

Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu pak slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování.

Strojové dotřiďování o velké kapacitě podstatně zvýší efektivitu a zajistí nesrovnatelně nižší chybovost během třídění. V čase virové epidemie se navíc ukazuje, že z hlediska možného přenosu infekce bude tento způsob dotřiďování výrazně bezpečnější,“ uzavírá Filip Leder.

Stavět se se v areálu SAKO Brno začne během června, k provozu by automatická linka mohla být již na podzim příštího roku.


Zpět na archiv aktualit