Úvod / Aktuality / BRNO NEZDRAŽUJE POPLATEK ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD. ANI V ROCE 2021, ANI V ROCE 2022.

BRNO NEZDRAŽUJE POPLATEK ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD. ANI V ROCE 2021, ANI V ROCE 2022.

Legislativní změny zdražily ukládání odpadu na skládky. Z 500 Kč na 850 Kč. A to jen pro letošek. Během následujících devíti let se částka zvedne až na hodnotu 1 850 korun za tunu odpadu uloženého na skládku. To samozřejmě bude mít vliv na skladbu místního poplatku za komunální odpad, neboť obcím, které svůj svezený odpad dávají na skládky, citelně vzrostou náklady.

Město Brno je naštěstí tohoto tlaku ušetřeno. Letos patřilo k těm obcím republiky, které nechávají místní poplatek za komunální odpad na stejné výši a stejnou částku bude město prosazovat také pro příští rok. Roční sazba pro Brno místního poplatku za komunální odpad by tak měla zůstat na hodnotě 670 Kč. Držet poplatek na stejné úrovni je možné i díky činnosti zařízení na energetické využívání odpadu, které se nachází v areálu městské firmy SAKO Brno. Odpad z brněnských domácností není díky jeho činnosti bezúčelně vyvážen na skládky, nýbrž se mění na teplo a elektrickou energii pro obyvatele města. Možná si to neuvědomujeme, ale zhruba každý třetí joule tepla v systému centrálního zásobování pochází z odpadu.

V Brně se můžeme chlubit zejména uceleným a soběstačným systémem odpadového hospodářství. „Na území města máme téměř všechna koncová a klíčová zařízení na zpracování odpadu. Díky husté síti sběrných středisek, díky provozu vlastní dotřiďovací linky a díky činnosti svého zařízení na energetické využívání odpadu prakticky neskládkujeme. Zatímco ve zbytku republiky končí na skládce polovina komunálního odpadu, Brno ho umí zpracovat z více jak 97 %,“ zdůraznil Petr Hladík, první náměstek primátorky.

Rozhodnutí nenavýšit poplatek za odpad pozitivně ovlivnil také tradičně odpovědný přístup Brňanů k třídění odpadu. “I přes nepříznivou situaci zapříčiněnou restriktivními opatřeními, kdy zejména uzavření obchodů a služeb s sebou přineslo vyšší tlak na odkládání obalových materiálů, narostl svoz směsného komunálního odpadu jen o necelá 2 %, zatímco ve stejném období jsme ze stanovišť tříděného odpadu odvezli o 16 % plastu více a papíru v meziročním srovnání dokonce navíc o 28 %,“ podotkl Filip Leder, předseda představenstva městské společnosti SAKO Brno a připomněl, že společnosti či obce v České republice, nemající dostupné zařízení na energetické využívání odpadu, skládkují až 60 % komunálních odpadů, oproti tomu Brno  jen necelá 3 %.

Brněnské zařízení na energetické využívání odpadu v areálu SAKO Brno je jedním ze čtyř podobných zařízení v republice. Pokrývá jednu třetinu spotřeby tepelné energie a teplé vody města Brna. V roce 2020 vyrobilo z 241 tisíc tun odpadu 2,5 milionu gigajoulů tepla a 65 tisíc megawatthodin elektrické energie. Dotřiďovací linkou prošlo 6 400 tun papíru a 4 100 tun plastu. Tato technologie dokázala také separovat téměř 4 100 tun železa a 511 tun neželezných kovů.


Zpět na archiv aktualit