Úvod / Aktuality / Ruční dotřiďování plastu a papíru je u konce. Stavíme 1. automatickou linku v ČR

Ruční dotřiďování plastu a papíru je u konce. Stavíme 1. automatickou linku v ČR

Poklepali jsme na základní kámen haly pro zcela novou dotřiďovací linku na separovaný plast a papír. Budou ji obsluhovat stroje - na rozdíl od všech ostatních linek v České republice, dosud založených na ručním třídění. Zahájení investice za  330 milionů korun slavnostně odstartoval první náměstek primátorky Petr Hladík, dále  Filip Leder, předseda představenstva svozové a odpadové společnosti SAKO Brno  a zástupci zhotovitelských firem IMOS a Metrostav.

Přestože v některých evropských zemích podobné linky fungují běžně, v České republice jde o naprosto unikátní projekt, s přesahem výrazně za hranice naší metropolitní oblasti. Automatická linka poslouží celému kraji a zvýší procentuální úspěšnost vytřídění. Očekáváme, že ročně roztřídí 7 000 tun plastu a 8 000 tun papíru,“ zdůrazňuje Petr Hladík, náměstek primátorky města Brna. Stávající dotřiďovací linka loni zpracovala 4 tisíce tun plastu a 6,5 tisíce tun papíru, a je tak na hraně kapacity.

Objem odpadu roste každým rokem a zpracovatelská kapacita staré linky by již brzy nestačila. „Množství plastu se každých pět let zdvojnásobuje. Před deseti lety SAKO Brno svezlo z ulic Brna 994 tun plastu, loni již necelé 4 tisíce. V některých lokalitách již pomalu nestačí ani každodenní sběr,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Technologie nové linky zvládne vytřídit až 4,5 tuny odpadu za hodinu. Automatická linka rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev; rychle a účinně je roztřídí. V lince bude zabudována také soustava bubnových, optických a balistických strojů pro separaci železných a neželezných kovů, umožňující například sběr plechovek, víček, či konzerv. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování. Součástí linky bude i drtič polystyrenu.

Stavba automatické dotřiďovací linky potrvá přibližně jeden rok. „Letos jsme získali stavební povolení, vysoutěžili zhotovitele a vybrali dodavatele technologie. Nyní začínáme stavět. Předpokládám, že v únoru roku 2023 zahájíme zkušební provoz a poté přikročíme ke kolaudaci,“ dodává Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Projekt je z jedné čtvrtiny financován evropským Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Tiskovou zprávu naleznete ZDE

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí“, název projektu: Dotřiďovací linka, Registrační číslo: CZ.05.3.29/0.0/0.0/19_133/0011287. Předmětem podpory je navýšení kapacity pro třídění odpadu na území Jihomoravského kraje. Realizací projektu dojde ke zkvalitnění nakládání s odpady a navýšení kapacity jejich třídění o 15 000 t/rok.


Zpět na archiv aktualit