Úvod / Aktuality / Jak loni hospodařilo SAKO Brno?

Jak loni hospodařilo SAKO Brno?

Víte, že v průměru skončí na skládce v České republice každá druhá věc, kterou hodíte doma do odpadkového koše, zatímco Brno prakticky neskládkuje? Většina republiky totiž nemá v dostupné vzdálenosti „spalovnu v. 2.0“, tedy ZEVO alias „Zařízení na energetické využívání odpadu“, které umí odpad přeměnit v užitečné teplo a elektřinu. V České republice jsou podobná zařízení  jen čtyři a Brno je spolu s Libercem, Plzní a Prahou jedním z těchto míst.

Právě díky existenci ZEVO město Brno nevozí komunální odpad na skládky a téměř  všechen dokáže energeticky využít. Tím nejenom dosahuje úspory emisí a šetří fosilní paliva, ale také snižuje tlak na zvyšování cen energií i poplatku za komunální odpad. „Díky vlastnímu zařízení na energetické využití odpadu můžeme Brňanům garantovat neměnnou výši poplatku za komunální odpad. Městu Brnu nezvedáme cenu za energetické využívání odpadu a brněnským teplárnám neměníme cenu za dodanou tepelnou a elektrickou energii,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

A jak si naše ZEVO stálo v loňském roce?

Předchozí optimalizace provozu se projevila v dosažení historicky nejlepších výsledků z hlediska tun zpracovaného odpadu a výroby elektrické energie a tepla. „Do areálu SAKO Brno jsme navezli rekordní množství odpadu, které jsme přeměnili na rekordní množství energie pro Brno. Z 242 tisíc tun odpadu jsme městu dodali přes milion gigajoulů tepla a 60,5 tisíce MWh elektrické energie,“ zdůraznil Filip Leder.  K zefektivnění provozu přispěla také opatření snižující energetickou náročnost výroby. To vše mělo vliv na vyšší výrobu elektřiny ze stejného množství odpadu při zachování dodávek tepla. Celkový hospodářský výsledek jsme dokázali zlepšit již pátý rok za sebou. Obrat společnosti se v roce 2021 v meziročním srovnání zvýšil o 9,5 % na 949 mil. Kč, zisk vzrostl na 187 mil. Kč po zdanění.

Vydařený rok má za sebou také Divize Svoz, která se stará o systematický sběr odpadu na území brněnské metropole. V loňském roce z 66 tisíc popelnic, kontejnerů, DUO zvonů a podzemních zásobníků svezla z Brna celkem 87 tisíc tun odpadu. Z tohoto množství tvořil 80 % směsný komunální odpad, dále čtyři tisíce tun plastu, pět tisíc tun skla, téměř osm tisíc tun papíru a nově též tisíc tun bioodpadu, s jehož systematickým sběrem město začalo loni koncem dubna. Komunální odpad sváží SAKO Brno 26 posádkami pro směsný komunální odpad a 20 vozidly pro svoz tříděného odpadu. Vozový park dále zahrnuje 22 vozidel pro odvoz velkoobjemových kontejnerů, tři dodávky pro svoz textilu a gastroodpadu, dvě vozidla pro svoz ledniček a televizí, jedno vozidlo pro svoz nebezpečného odpadu a 2 speciální vozidla pro mytí nádob.

 


Zpět na archiv aktualit