Pro občany / Vzdělávací centrum / Festival vědy 2021

Festival vědy 2021

A co je na spalování odpadu za vědu? Zařízení, které proměňuje nepotřebné věci v užitečné, podobně jako kámen mudrců mění věci ve zlato, je jedna velká věda.  Přesvědčili se o tom návštěvníci Festivalu vědy v areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno v pátek 3. 9. a sobotu 4. 9. 2021
Pracujeme se čtyřmi elementy: oheň, voda, vzduch a Země.
Oheň nám pálí odpady. Spalování je řízeno tak, aby docházelo k dokonalému vyhoření a uvolnilo se co nejvíc energie z odpadu. V této alchymii je velká věda. 
Voda nám tu energii přenáší dál: plameny ohřívají vodu v kotli a ta se tím mění na páru. Páru vedeme na turbínu, která je spojená s generátorem, a ten vyrábí elektrickou energii. V tom je kus vědy.
Vzduch: živí a pomáhá regulovat rychlost hoření v kotli. Musí ho být právě to správné množství. Právě v tom je ta alchymie.
Země přijme popel (škváru) po shoření odpadů jako svoji součást.
A když se spojí všechny elementy, tak to klape jak má a věda slouží k dobrým účelům. A v tom je ta věda.
„Festivalu se zúčastnil rekordní počet vystavovatelů (přes 35), rekordní počet účastníků (Městská policie Brno uvádí celkem 6 600) a rekordní počet lákadel,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky a organizátor celé akce.
Děkujeme všem za účast na našem stánku, všem zvědavcům za dotazy a za krásnou atmosféru kterou jsme tím společně vytvořili.
Zdokumentovanou akci naleznete zde: https://www.hvezdarna.cz/festivalvedy/fv_2021