Pro občany / Vzdělávací centrum / Akce pro veřejnost / Den otevřených dveří 2015

Den otevřených dveří 2015

Pěkné počasí a bohatý doprovodný program přilákaly v neděli 7. června do areálu společnosti SAKO Brno více než 2500 návštěvníků na den odevřených dveří pod výstižným názvem „Hrajeme si na popeláře“. Děti i dospělí si tak užili  vydařené odpoledne plné her, soutěží, zábavy i poučení.

 „Malí popeláři“ se mohli svézt ve skutečném popelářském autě nebo si zazávodit na soutěžním okruhu s věrnými napodobeninami svozových aut na dálkové ovládání. V „SAKO obchodě“ se pak dala pořídit kompletní popelářská výbava v podobě malých popelniček, kšiltovek, slušivých montérek či skládacího modelu známého vozu na svoz odpadů, tzv. kukačky. Novou popelářskou profesi si na vlastní kůži řada dětí vyzkoušela při svážení a třídění odpadu v ulicích makety malého městečka.

Dětský program doplňovala řada atrakcí, soutěží a kulturních vystoupení.  Nechybělo malování na obličej, kutálení popelnic, dovádění ve skákacím hradě v podobě  nafukovacího popelářského auta nebo řádění na nafukovacích wipe-out kontejnerech.

Lákadlem byl i bohatý doprovodný program, který nabídl nové pohledy na problematiku odpadu, jeho třídění a zpracování. Každou celou hodinu se konala komentovaná prohlídka provozu třídicí linky a zařízení na energetické využívání odpadu. Přes 800 malých i velkých návštěvníků se tak seznámilo s cestou odpadu od jeho svozu přes třídění až po výrobu tepelné a elektrické energie. 

V areálu společnosti byla po celou dobu akce nainstalovaná ukázka speciální techniky včetně kompletní přehlídky nejrůznějších typů aut rozsáhlého vozového parku společnosti. 

Celou zdařilou akcí provázel návštěvníky populární moderátor rádia Krokodýl Jarek Hemala a o zajímavou kulturní vložku se postarala bubenická show brněnských konzervatoristů, kteří si tentokrát za nástroje vybrali různé typy popelnic.

Zájem veřejnosti předčil očekávání organizátorů, o čemž svědčí i slova ředitele společnosti Jiřího Kratochvila: „Mám radost, že i přes velké množství jiných akcí, které se v tyto dny konaly, se lidé rozhodli přijít právě k nám. Kladné ohlasy nás již nyní motivují k plánování dalšího ročníku. Věřím, že bude minimálně stejně vydařený jako ten letošní.“

Celá akce si vytkla, kromě příjemné zábavy, jeden důležitý cíl. Přiblížit Brňanům názorným způsobem problematiku odpadového hospodářství, motivovat je ke třídění odpadů a zbavit je některých předsudků vůči jeho energetickému zpracovávání.

Akce se osobně zúčastnila i předsedkyně představenstva společnosti Jana Drápalová, která velmi ocenila zájem občanů dozvědět se více o nakládání s odpady. „Jsem velmi mile překvapena jak návštěvností akce, tak pozitivními statistikami v oblasti třídění odpadů ve městě Brně, které ukazují, že lidé jsou ke svému okolí i celému městu odpovědní a ohleduplní. Náš dík patří všem, kteří se podílí na tom, že v Brně nakládáme s odpady ekologicky i ekonomicky“.

Brno se v oblasti ekologického nakládání s odpady řadí k předním evropským městům. Díky propracovanému systému odpadového hospodářství a modernímu zařízení na energetické využívání odpadů společnosti SAKO dokáže vytřídit, zpracovat nebo energeticky zužitkovat více než 97% směsného komunálního odpadu vzniklého na území města.