Úvod / Aktuality / SAKO Brno dokončilo hrubou část stavby automatizované dotřiďovací linky

SAKO Brno dokončilo hrubou část stavby automatizované dotřiďovací linky

Stavba velkokapacitní dotřiďovací linky, kterou budou řídit stroje, se blíží k závěru. V areálu společnosti SAKO Brno již stojí velká hala dotřiďovací linky. Na délku má 66 metrů, 32 metrů na šířku a je 15 metrů vysoká. Právě zde začne již od podzimu třídit papír, plast i kovy unikátní zařízení, které bude svou mírou automatizace v České republice ojedinělé.

Předností automatické dotřiďovací linky je velmi vysoká účinnost a čistota dotřiďování. Stroje pracují s 90% čistotou třídění, což je tak vysoké procento, že bude mít v smysl dotřidovat také odpad z jinde provedeného ručního třídění, Brno bude schopno rázem zpracovat nejméně dvojnásobné množství plastu a papíru a s recyklací pomoci širokému okolí města,“ zdůrazňuje Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna. Moderní technologie zvládne k recyklaci připravit až 4,5 tuny odpadu za hodinu.

Ostatní dotřiďovací linky v republice jsou zatím založeny na ručním dotřiďování, jehož čistota sotva přesahuje 20 %. Jsem hrdý na to, že právě Brno se stane prvním městem republiky, kde ruční třídění odpadu bude minulostí,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Množství plastového odpadu přitom neustále stoupá, jen z brněnských ulic se nyní sváží pětkrát více plastů, než před deseti lety.

 Automatizované procesy linky dokáží vytřídit  velké množství  materiálu a prakticky bezchybně zvládnou rozsortovat téměř všechny roztříditelné plasty. Operační program rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev. Balistické  separátory je rozdělí na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy). V lince bude zabudována také soustava separátorů, které umožní sběr konzerv, plechovek či hliníkových obalů. Tzv. rozbalíkovač si dokonce poradí s odpadem uloženým v pytlích a naruší jej tak, aby na třídící linku postupoval už volně ložený. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování. Součástí linky bude drtič polystyrenu.

hrubá stavba automatické třídící linky


Zpět na archiv aktualit