Úvod / Aktuality / Brno má nový sběrný dvůr. Větší než všechny ostatní

Brno má nový sběrný dvůr. Větší než všechny ostatní

Bezesporu jeden z největších sběrných dvorů v republice má Brno. Nachází se v Židenicích na Jedovnické ulici. Provoz otevřel začátkem srpna. Kromě občanů mohou odpad do něho ukládat také firmy a živnostníci. K dispozici jim je proškolená obsluha.

Provozujeme největší sběrný dvůr na Moravě a možná i v České republice. Firmám a živnostníkům z brněnské metropolitní oblasti v něm nabízíme opravdu nadstandardní služby v odpadovém hospodářství,“ prohlásil Pavel Urubek, předseda představenstva SAKO Brno.

Pro obyvatele Brna jsou služby Sběrného dvora na Jedovnické 4 zdarma,  a to včetně zpětného odběru velkých spotřebičů a pneumatik. Místo v něm našel také další brněnský Re-Use point, do něhož lze odložit  nepotřebné, avšak funkční věci, které si za symbolický poplatek vyzvedne někdo, komu tato věc ještě  poslouží a udělá radost. Získané prostředky pak posílí městskou zeleň v Brně.  

Zatímco  veřejnost používá Sběrný dvůr Brno zdarma, podnikatelé, firmy a živnostníci  ukládají odpad za úplatu. Příznivou cenovou politiku jim ovšem garantuje fakt, že SAKO Brno disponuje vlastními koncovými zařízeními pro nakládání s odpady, jako je ZEVO a třídicí linka. Dostatek místa na ploše skoro třičtvrtě hektaru podnikatelům mimo jiné umožní i příjezd velkými nákladními vozidly. Sběrný dvůr na Jedovnické je naprojektován tak, aby bez problému zvládl ročně zpracovat patnáct tisíc tun odpadu.

Veřejnosti nahrazuje nový sběrný dvůr nedávno uzavřené středisko na Líšeňské ulici. S pohodlnou dojezdovou vzdáleností poslouží nejenom Židenicím, ale například také Vinohradům, Líšni, Maloměřicím, Obřanům, Černovicím či Slatině a samozřejmě všem občanům města Brna. Otevřen je každý den, včetně sobot a nedělí. V pracovní dny od 7 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 17 hodin.

Pro naše město znamená velkokapacitní sběrný dvůr logistickou a ekologickou úlevu. Leží uprostřed mezi zařízením na energetické využívání odpadu a novou automatickou třídicí linkou. Takže odpad, který sem lidé odevzdají k recyklaci či k energetickému využití, se už nebude znovu někam převážet, ale rovnou se s ním bude dál pracovat. Sběrný dvůr na Jedovnické svým umístěním a vybavením garantuje maximálně ekologické nakládání s odpady, úsporu dopravních nákladů a dává brněnskému odpadovému hospodářství ještě větší smysl,“ doplňuje Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Projekt byl spolufinancován z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Více informací kliknutím zde

(foto: Marie Schmerková, MMB a SAKO Brno)  

Sběrný dvůr Brno


Zpět na archiv aktualit