Úvod / Aktuality / Jak se vyváží odpad o vánočních svátcích?

Jak se vyváží odpad o vánočních svátcích?

Svoz směsného a separovaného odpadu bude v Brně mezi vánočními svátky probíhat v obvyklých časech, tedy tak, jak jsou občané města Brna zvyklí. Na Nový rok mají popeláři volno a první pracovní den po Novém roce, tedy v úterý 2. ledna, začnou od šesté hodiny ranní nabírat odpad, který se jinak sváží v pondělí. O den posunutý svozový harmonogram pojede až do soboty. Sběrná střediska odpadů budou zavřená na Štědrý den, po oba svátky vánoční a na Silvestra.

I když Vánoce budou (opět) na blátě, tak o Vánocích až do Silvestra vyjedou brněnští popeláři do ulic jako by se nechumelilo, tudíž pro Brňáky se nic nemění. Černé i barevné popelnice se vyváží dle obvyklého svozového harmonogramu. A to se týká i obou vánočních svátků.

Změna nastane s příchodem Nového roku. Na Nový rok mají popeláři svátek, tudíž jim nechme prosím aspoň ten jeden den na výdech. V pondělí prvního ledna se tedy žádné mávání na popeláře v akci nekoná a od úterý 2. ledna před šestou hodinou vyvážíme popelnice a kontejnery, které obvykle přicházejí na řadu v pondělí. Ve středu se sveze odpad z „úterních“ ulic, ve čtvrtek středa a tak dále až do soboty 6. ledna. Od následujícího pracovního dne se odpad bude svážet již tak, jak jsou občané města Brna zvyklí.

Mírně odlišný bude sváteční režim všech 35 brněnských sběrných středisek odpadu. Ty zavřou na Štědrý den a otevřou se po vánočních svátcích, to znamená ve středu 27. prosince. Na Silvestra zavřou své brány a znovu je otevřou v úterý 2. ledna.

A jak a co s vánočním stromečkem? Jejich sběr začne prakticky ihned po Štědrém večeru. Jako každoročně SAKO Brno připomíná, že ideální způsob, jak se se symbolem vánoc rozloučit, je odevzdat jej na nejbližší sběrné středisko odpadu. Stromek musí být zbaven všech vánočních ozdob a zejména háčků. Takto odevzdané stromy využije Centrální kompostárna při přípravě kompostu. Další správnou možností je položit odstrojený vánoční stromek vedle černé popelnice, ideálně těsně před svozem. Jen je třeba mít na paměti, že robustnější stromy by se měly nařezat na přibližně metrové kusy, aby si s nimi dokázala poradit lisovací lopata svozového vozu a nepoškodila se. Takto upravený stromek bude odvezen v rámci svozu a přispěje k výrobě energie pro brněnské domácnosti. Vánoční stromek tedy v žádném případě nepatří na ulici či k nádobám na tříděný odpad. Ale o tom podrobněji si popovídáme třeba hned v lednu!

Klidné svátky přeje SAKO Brno

 Svoz odpadu a otevírací doba sběrných středisek odpadu o vánočních svátcích

 

SVOZ

Sběrná střediska odpadů

24.12. NEDĚLE

svoz dle platného harmonogramu

ZAVŘENO

25.12. PONDĚLÍ

svoz dle platného harmonogramu

ZAVŘENO

26.12. ÚTERÝ

svoz dle platného harmonogramu

ZAVŘENO

27.12. STŘEDA

svoz dle platného harmonogramu 

OTEVŘENO 

28.12. ČTVRTEK

svoz dle platného harmonogramu

OTEVŘENO

29.12. PÁTEK

svoz dle platného harmonogramu

OTEVŘENO

30.12. SOBOTA

svoz dle platného harmonogramu

OTEVŘENO

31.12. NEDĚLE

svoz dle platného harmonogramu

ZAVŘENO

1.1. PONDĚLÍ

SVOZ NEPROBÍHÁ

ZAVŘENO

od 2. 1 a dále až do soboty 6. 1.

svoz posunutý o den oproti obvyklému harmonogramu 

OTEVŘENO

 

Užitečné odkazy

 

 

 


Zpět na archiv aktualit