Pro občany / Vzdělávací centrum / Noc otevřených dveří v SAKU

Noc otevřených dveří v SAKU

Kdy? 21. září 2019 od 14 do 24 hodin

Kde? Areál společnosti SAKO, Jedovnická 2, Brno (ZEVO – spalovna)

Na co se můžete těšit?
(Program bez předchozí registrace)

Popeláři a popelářská auta
Láká vás vysypat si popelnici? Chcete vidět, co se děje s odpadky uvnitř auta? My vám to ukážeme. Vozili jste se někdy v popelnici nebo v popelářském autě? S námi si to vyzkoušíte. V 15, 17 a 19 hodin proběhne promenáda našich aut s komentovanou ukázkou jejich fungování. Ukážeme vám, co jednotlivá auta umí, jak se vysypávají popelnice, kontejnery na sklo nebo třeba velkoobjemové kontejnery. Víte, že některá auta umývají popelnice? Přijďte se podívat. 

SAKO obchod
Chcete vypadat jako naši popeláři? V našich montérkách a tričkách se jimi dokonce stanete. Navíc si můžete koupit modely malých popelniček, starou pracovní helmu nebo další popelářskou výbavu.

Prohlídka prostor, kde stál starý kotel
Letos si navíc můžete úplně poprvé vyslechnout „příběh starého kotle“ v běžně nepřístupných prostorách, kde kdysi stál. Každých 15 minut tam vezmeme 20 lidí. Tyto prostory máte příležitost vidět zcela mimořádně, budou zpřístupněné jen pro tento den.
Prohlídka bude probíhat bez předchozí registrace.

              
VR zóna
Chcete vidět ještě více? Máme pro vás připravenou virtuální realitu. Navštívíte jámu s odpadem z ptačí perspektivy, vlezete si do kotle, kde běžně hoří odpad, a uvidíte další zajímavosti z našeho provozu.

ZEVO v noci
Viděli jste někdy, jak vypadá náš komín, když září barvami? Se setměním přijdou na řadu světla, která rozsvítí celé naše zařízení a uvidíte ho tak, jak jej běžně neznáte. Navíc vás čeká světelná UV show na pódiu, kterou budou střídat noční módní přehlídky upcyklovaných modelů. Přehlídky proběhnou v 18:00, 20:00 a 21:30.

RE-USE zóna
Víte, že v Brně nemusíte vyhazovat staré věci, ale můžete je darovat a zároveň pomoct něčemu smysluplnému? Představíme vám projekty, které předcházejí vzniku odpadu a navíc pomáhají, kde se dá. V této zóně si přijdou na své všichni příznivci blešení a myslíme i ty, co věci rádi vyměňují.

Hrníčky chtějí do světa
Máte doma staré hrníčky, přineste nám je, rádi je pošleme dál. Povedený projekt, díky kterému si návštěvníci můžou odnést hrnek, který se jim líbí. Takto jsme jich do světa poslali už několik stovek.
Hrnků už máme hromady, pokud nám chcete nějaké přidat, přineste nám je na vrátnici naší společnosti (Jedovnická 2, ZEVO-spalovna). Máme nepřetržitý provoz.

Mistrovství plavání v plastu
Chcete si zaplavat v plastu? Máme pro vás připravený "bazén" naplněný PET láhvemi, ve kterém na vás čeká několik disciplín - plavání v plastu na čas, pádlování nebo třeba hledání pokladu v moři plastů. Nebude chybět ani autogramiáda mistra světa v této disciplíně, která proběhne po hlavním plaveckém závodu v 18:30.

Infostánky
Zajímá vás kompostování nebo třeba recyklace textilu? Chcete vědět, co se děje s tříděným odpadem z barevných popelnic a ze sběrných středisek? Na vše se budete moct zeptat a to přímo zpracovatelů.

Akci bude doplňovat bohatý program, řada stanovišť pro děti, skákací atrakce, hasiči s jejich zásahy a další překvapení.

Exkurze do provozu ZEVO a dotřiďovací linky (jen pro předem registrované)
Zajímá vás, jak v Brně pracujeme s odpadem? Věděli jste, že z něj u nás vyrobíme teplo a elektřinu? Už jste někdy viděli, jak funguje dotřiďovací linka na odpad z barevných popelnic? Přijďte na exkurzi. Každou hodinu provedeme 120 z vás, za celý den se tak do našich provozů podívá přes 1000 lidí.
Na tuto prohlídku je nutná předchozí registrace, která byla spuštěna v pondělí 2. září 2019. Z hlediska bezpečnosti se prohlídky mohou zúčastnit děti od 6 let.

Program dne:

15:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
16:00 komentovaný hasičský zásah - vyprošťování jeřábníka 
16:30 popelářské tancování s Nikou
17:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
17:30 popelářské tancování s Nikou
18:00 módní přehlídka 
18:30 mistrovství plavání v plastu
19:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
19:30 popelářské tancování s Nikou
Setmění - rozsvícení celého areálu SAKO
20:00 módní přehlídka 
20:30 UV světelná show
21:00 komentovaný hasičský zásah - vyprošťování jeřábníka 
21:30 módní přehlídka 
22:00 UV světelná show

Parkování

Parkování pro návštěvníky je zajištěno ve vedlejším areálu (asi 300 m od naší společnosti ve směru na Líšeň). Na místě Vás budou navigovat naši kolegové.